Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Z zespołem Poturba na instrumentach wykonanych z recyklingu podczas warsztatów zagrały dzieci biorące udział w projekcie - fot. Paweł Lachowicz

MiastoGra z Jegomościem w kapeluszu, to międzypokoleniowy, artystyczny projekt Domu Kultury w Strzelnie. Bazuje on na muzycznym potencjale mieszkańców miasta.

Projekt obejmuje szereg warsztatów artystyczno-edukacyjnych oraz licznych animacji społecznych. Minął już półmetek realizacji projektu i jest to już zatem połowa drogi do osiągnięcia celu. Dlatego realizatorzy projektu zapraszają wszystkich chętnych do udziału w drugiej części projektu. Będzie ona obejmowała kontynuację warsztatów.

MiastoGra i rapuje z Jegomościem w kapeluszu – warsztaty skierowane głównie do młodszej części społeczności. Podczas ich trwania uczestnicy napiszą własne teksty do muzyki w stylu hip-hop skomponowanej przez lokalnych muzyków. Teksty opierać się będą na dziedzictwie Strzelna i informacjach zebranych podczas warsztatów MiastoGra na kulturowej mapie Strzelna.

MiastoGra rozrywkę z Jegomościem w kapeluszu – seria spotkań edukacyjnych. Podczas nich uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę na temat zasad funkcjonowania zespołu. W jaki sposób przygotować się do prób? Jak ustawić zespół? Jak ćwiczyć efektywnie i prezentować się na scenie? Podczas warsztatów przygotowane zostaną również utwory, które zaprezentowane zostaną podczas koncertu półfinałowego.

MiastoGra na instrumentach recyklingowych z Jegomościem w kapeluszu - podczas tych warsztatów powstaną instrumenty sceniczne z recyklingu, które zaprezentowane będą na koncercie finałowym. Zostaną one też wykorzystane jako faktyczne instrumenty. Zagrają na nich ich konstruktorzy oraz inne osoby, które wyrażą taką chęć. W trakcie trwania zajęć uczestnicy nauczą się także rozróżniać różne rodzaje instrumentów, poznają ich konstrukcję i zasady działania oraz przede wszystkim dowiedzą się, jak zbudować podobny instrument z przedmiotów recyklingowych.

W ramach projektu 12 września w ogrodach norbertańskich na terenie parafii pw. Świętej Trójcy odbył się koncert półfinałowy.
Całość otworzył dyrektor Domu Kultury Paweł Gębala, po czym wszystkich przybyłych przywitali burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński oraz wicestarosta Marian Mikołajczak. - Z wielką przyjemnością uczestniczę w imprezach, które ożywiają Strzelno. Ja nie poznaję Strzelna. Czytając zapowiedzi imprez kulturalnych zastanawiam się czasami, czy to na pewno chodzi o nasze Strzelno. To co się teraz tutaj dzieje, to jest niesamowity postęp w stosunku do tego, co niedawno tutaj mieliśmy. Strzelno ożywa i to pod wieloma względami i to jest bardzo radosne, widać, że ludzie tego pragną i to doceniają. To jest piękne, że tak można ożywić nasze miasto – mówił Marian Mikołajczak.

W programie koncertu, który prowadzili Marta Buzow i Paweł Lebioda, odbyły się występy lokalnych artystów, działających przy strzeleńskim Domu Kultury. Całość rozpoczął Krzysztof Buzow rapowym kawałkiem stworzonym podczas warsztatów pisania tekstów z prowadzącym Mariuszem Michałowskim, założycielem inowrocławskiego zespołu AVE. Tekst piosenki nawiązywał do realizowanego projektu i działalności strzeleńskiego Domu Kultury.
Pokaz swoich zdolności przedstawili także uczestnicy warsztatów MiastoGra, którzy przygotowali na tę okazję pokaz gry na instrumentach, które stworzone zostały z przedmiotów z recyklingu. Młodzi uczestnicy warsztatów Kacper Fortuna, Aleksandra Stranc, Oliwia Wawrzyniak i Maja Grzelak zagrali na stworzonych instrumentach wraz z zespołem Poturba oraz prowadzącą warsztaty Martą Buzow. Wśród artystów i zespołów, którzy zaprezentowali się na scenie, byli także: Orkiestra Dęta ze Strzelna, Kwintet, ale nie do końca, który wystąpił w składzie: Dorota Banaszak, Adam Hutek, Łukasz Kalaczyński, Waldemar Jackowski, Arkadiusz Kubiak i kierujący formacją Jacek Jackowski; chór Harmonia pod dyrygenturą Eweliny Boesche-Kopczyńskiej i Harmonijka pod kierunkiem Arlety Kluczyńskiej, która zaprezentowała się w składzie: Anna Kędzierska, Eliza Kędzierska, Natalia Graniczna, Wiktoria Grodziska, Oliwia Biskupska, Julia Kowalska, Marta Pisuła; zespół Poturba w składzie: Piotr Barczak (trąbka, śpiew), Andrzej Kortas (akordeon), Mirosław Marczyński (kontrabas), Krzysztof Buzow (klarnet, bęben). Zaprezentowali się również: wokalistki Maja Królak i Oliwia Lewicka szlifujące swój talent w Domu Kultury pod kierunkiem Grażyny Adamskiej; zespół Ave z Inowrocławia w składzie: Mariusz Michałowski, Robert Sadowski, Krzysztof Kosiński, Mateusz Senderowski, który zagrał kilka kawałków z drugiego albumu zespołu Pan Nikt oraz zespół rockowy The Rocker’s Kids w składzie Adam Nowak (gitara), Gracjan Ozga (keyboard), Wojciech Janowczyk (perkusja), Arkadiusz Kubiak (gitara basowa) działający przy Domu Kultury pod kierunkiem instruktora Arkadiusza Kubiaka. Gościnnie z zespołem na saksofonie zagrał Krzysztof Buzow.

W trakcie koncertu uczestnicy warsztatów MiastoGra na kulturowej mapie Strzelna zaprezentowali wykonaną mapę miasta, na której zaznaczone zostały miejsca i ludzie, jako bardzo ciekawe dla historii miasta. Na planie miasta znalazły się też zdjęcia, które zostały odpowiednio opisane. Natomiast o samym projekcie opowiedziały koordynatorki projektu Anna Matyaszek i Agnieszka Dąbrowska. Zebrane historie posłużą do przygotowania tekstów i piosenek do kafli na edukacyjnej ścieżce sensorycznej i do towarzyszącej zadaniu aplikacji mobilnej. Nie zabrakło prezentacji efektów warsztatów Cosplay. Są to warsztaty, w ramach których osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postaci fikcyjne. Pokaz prowadziły Anna Staszak i Karolina Matyaszek zainspirowane tą japońską popkulturą.

Cały projekt MiastoGra, czyli artystyczny spacer z jegomościem w kapeluszu został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Paweł Lachowicz, 14 IX 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.