Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i Minister Łukasz Schreiber podczas środowego spotkania z mieszkańcami Strzelna fot. Paweł Lachowicz

9 października w Urzędzie Miejskim w Strzelnie odbyła się konferencja z udziałem wojewody Mikołaja Bogdanowicza i ministra, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, sekretarza do spraw parlamentarnych, wiceprzewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasza Schreibera dotycząca budowy obwodnicy Strzelna.

FILMIK OD PREMIERA
Podczas spotkania licznie zebrani mieszkańcy dowiedzieli się, że dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego obwodnica Strzelna zostanie wpisana do programu budowy 100 najważniejszych obwodnic miast w całym kraju. - Jedną z najważniejszych obwodnic w Polsce, a z całą pewnością jedną z absolutnie najważniejszych obwodnic dla województwa kujawsko-pomorskiego jest obwodnica w ciągu drogi krajowej numer 15, obwodnica Strzelna - mówił premier Mateusz Morawiecki na odtworzonym podczas spotkania przemówieniu.
Premier podkreślał, że ta obwodnica da nowe życie Strzelno i okolicom, ale również poprawi warunki infrastruktury, warunki komunikacyjne w tej części województwa kujawsko-pomorskiego. - Bardzo często rozmawiałem o tym problemie z ministrem Łukaszem Schreiberem i wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem. Obaj panowie przedstawili mi bardzo dokładnie, w jaki sposób budowa obwodnicy Strzelna wpłynie na poprawę życia mieszkańców, na możliwość przyciągnięcia nowych inwestorów, a więc zwiększenia szans na pozyskanie nowych miejsc pracy - dodał szef rządu.
Minister Łukasz Schreiber zapewnił, że nie jest to kolejna obietnica wyborcza, ale konkretny plan dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżowania w okolicach Strzelna.
- Rozmawialiśmy kilka miesięcy temu na ten temat. Panie ministrze z panem również i wszyscy rozumiemy, że jest tutaj ruch ciężarowy, w szczególności ruch tranzytowy. Panie wojewodo prosimy o to, aby pan przekazał społeczeństwu Strzelna, myślę jedną z najważniejszych, najpiękniejszych informacji, jaką możemy uzyskać - mówił burmistrz Dariusz Chudziński.
Minister Łukasz Schreiber zapewnił, że nie przyjechał do Strzelna wraz z wojewodą, by coś obiecywać przed wyborami. - Wiem, że państwo macie obietnic, często pustych obietnic, już dosyć. Przyjechaliśmy państwu przekazać rzecz ważną. Chyba najważniejszą z punktu widzenia Strzelna. 100 obwodnic to jest plan, który zaproponowaliśmy dla całego kraju. Czyli dziś mamy 35 obwodnic w planie budowy dróg krajowych i autostrad, a naszym zobowiązaniem na drugą kadencję jest 100 obwodnic. W planie programowym, o którym rozmawialiśmy, podkreślałem, że jest to niezwykle ważne mówiąc przede wszystkim na przykładzie Strzelna, jako najważniejszym przykładzie w województwie kujawsko-pomorskim. Pan premier również powiedział, że w przeciągu 5 dni jedną z najważniejszych rzeczy, które będą zrobione, to konkretny plan dla 100 obwodnic. Nie jest to tak, że teraz tu z miejsca jest to ogłaszane, ale jedna rzecz dla województwa kujawsko-pomorskiego musiała być przekazana. Ja wiem, że państwo możecie mieć pretensje, że obwodnicy jeszcze nie ma, bo czekacie na nią ponad 40 lat - mówił Łukasz Schreiber.
O sytuacji, jaka panuje w Strzelnie w związku z brakiem obwodnicy, przypominał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślał, że doskonale zdaje sobie sprawę, jakie w Strzelnie panują emocje po tragedii, która się wydarzyła przed kilkunastoma dniami i w jakich warunkach na terenie gminy Strzelno mieszkańcy funkcjonują. - Nie mówię tylko o kamienicach, ale przejazd przez Strzelno to jest przejazd przez mękę. Również dla nas, którzy tutaj nie mieszkają, a przejeżdżają. To jest działanie powiatu inowrocławskiego i oddziaływanie dla powiatu mogileńskiego i wszystkich, którzy kierują się w kierunku Poznania i Torunia. Staramy się być ludźmi wiarygodnymi. Na pewno zapytacie, kiedy to będzie zrealizowane. Na pewno jutro żaden sprzęt ciężki tutaj nie wjedzie na budowę obwodnicy, ponieważ trzeba przeprowadzić cały proces inwestycyjny od projektowania, czy to będzie "zaprojektuj, a potem wybuduj", czy w systemie wydania decyzji przez wojewodę. Tych potrzebnych obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim jest 5: Sępólna Krajeńskiego, Kowalewa, Brześcia , Kruszwicy i Strzelna z tym, że zawsze mówiliśmy, że obwodnica Strzelna jest priorytetem. My tu jesteśmy z panem ministrem, aby dać gwarancję. Pan premier miał być tu dziś u państwa i miał to państwu powiedzieć osobiście. Jednak z uwagi na śmierć jego taty plany uległy zmianie. Poprosiliśmy pana premiera, aby w inny sposób przekazał mieszkańcom informacje - mówił Mikołaj Bogdanowicz.
Po obejrzeniu filmu, na którym premier Morawiecki zapewnia mieszkańców, że budowa obwodnicy Strzelna zostanie wpisana do rządowego programu 100 obwodnic, wicestarosta Marian Mikołajczak powiedział, że mieszkańcy bardzo cieszą się na złożoną obietnicę, pytał, jaki jest realny termin rozpoczęcia prac przy budowie obwodnicy. - Panowie wiecie, jak to wygląda. Myślę, że to by bardziej by uwiarygodniło i uspokoiło społeczność - mówił Marian Mikołajczak. Pytał również, ile trwają takie inwestycje przy założeniu negatywnych czynników zewnętrznych. - Projektowanie na pewno rozpocznie się w roku 2020 i nie ma innej opcji, lecz jeżeli chodzi o proces zakończenia tej inwestycji, to gwarancji nie dam. Chodzi o wybór wykonawcy. Firmy wiarygodnej. Podaje na przykładzie S5. Tam było trochę problemów i jest to inne zadanie, ale trwało to około 5,5 roku - powiedział wojewoda Bogdanowicz.

Spotkanie z wojewoda i ministrem zgromadziło w sali ratusza wielu mieszkańców fot. Paweł Lachowicz

WĄTPLIWOŚCI
Mieszkańcy wątpili w obietnice gości. Jednak cały czas zaznaczali, że są przeciwni budowie dwóch rond w mieście. Ich zdaniem, po wybudowaniu rond miasto będzie jeszcze bardziej zakorkowane. Burmistrz powiedział, że procedura związana z budowa rond jest w toku i analiza wykazała, że społeczeństwo jest podzielone na połowę.
Jan Szarek podkreślał, że były już warianty budowy obwodnicy i konsultacje w tej sprawie i do dnia dzisiejszego nie ma nic. Podkreślił również, że obawia się, że jak miną wybory, będą czekać na kolejnych beneficjentów, którzy zaczną obiecywać, że kiedyś ta obwodnica powstanie. Podkreślał, że ta obwodnica jest potrzebna nie później, tylko w tej chwili.
Marian Mikołajczak podkreślił, że był zwolennikiem rond, mimo że wiąże się to z pewnymi utrudnieniami w ruchu. Podkreślał sensowność budowy rond. - Czy jest sens budować ronda, gdy mamy zapewnienie budowy obwodnicy? Gdzie większość ruchu jest ruchem tranzytowym, a program budowy rond jest nazwany poprawą bezpieczeństwa. Na tych skrzyżowaniach rzadko dochodziło do stłuczek, czy wypadków. Chciałbym podziękować panom i moje podziękowanie jest szczere, mimo że różnimy się politycznie. Ale ja kiedyś w miejscu publicznym powiedziałem, że dla dobra Strzelna i powiatu mogileńskiego jestem nawet skłonny współpracować z diabłem. Nie porównuję panów. Po prostu powinniśmy współpracować ponad podziałami. W imieniu starosty i zarządu chciałbym złożyć tutaj takie zapewnienie, że jako władze powiatowe dołożymy wszelkich starań, aby papierkowe sprawy związane z budową obwodnicy były traktowane priorytetowo - powiedział Marian Mikołajczak.
POPRZEDNICY, GDZIE BYLIŚCIE?
W spotkaniu uczestniczył również proboszcz strzeleńskiej parafii ks. dziekan Otton Szymków. Zwrócił się do mieszkańców i radnych poprzednich kadencji. - Dlaczego radni Rady Miejskiej, która była decyzyjna, nie pojęliście tej sprawy i nie rozpoczęliście budowy obwodnicy, bo po prostu nie chcieliście. Wy mieszkańcy, wyście nie chcieli. Bo była mowa, że wszystkie kramiki nasze upadną, że nie chcecie. Zwracam się szczególnie do poprzedniej Rady razem z poprzednim burmistrzem, czemu nie podjęliście tego trudu? Panie burmistrzu trzeba było pojechać do odpowiedniej władzy. A moje wyjazdy, starego człowieka do Warszawy. Po co one były, jako księdzu. Pojechaliśmy do ministra i prosiliśmy. Tak, trzeba zacząć załatwiać od władz, a gadanie tutaj w Strzelnie, czy nam potrzeba rond, czy obwodnicy nic nie daje i trzeba załatwiać inaczej i dzisiaj stoi tu minister i wojewoda i mówią nam, że jest obwodnica załatwiona i koniec. A gadanie wasze, że było tak, czy inaczej jest nic nie warte, to jest taka słoma. Dlatego powiadam, że jako proboszcz tej parafii, jeździłem na rozmowy z ministrami, wojewodą i posłami. Ja wiem, że jak się robi plany, to trzeba mieć kogoś, kto to wszystko popchnie. Ile zrobiliśmy u nas na Wzgórzu spotkanie. Chodzi mi o to, że z tych 65 obwodnic mamy zapewnioną obwodnicę u góry władz. My nie mamy planów poprzedniej władzy i burmistrzów w tej sprawie. Dzisiaj również mamy w Radzie osoby, które były w poprzedniej radzie. A dzisiaj z burmistrzem walczymy od razu, kiedy został burmistrzem. Niezależnie od poglądów politycznych, mi chodzi o dobro tej małej ojczyzny, a wyście tego nie zrobili - mówił ks. Otton Szymków.
Wojewoda potwierdził, że takie spotkania w sprawie budowy obwodnicy były organizowane w strzeleńskiej parafii, a ksiądz proboszcz był jednym z niewielu, którzy bardzo byli zaangażowani w budowę obwodnicy - Gwarantuję państwu, że zrobię wszystko, aby ta trasa powstała jak najszybciej i mogła cieszyć nie tylko mieszkańców Strzelna, ale także kierowców podróżujących przez nasze województwo - mówił wojewoda.
Program budowy 100 obwodnic dla całego kraju jest jednym z elementów zapowiedzianej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego Piątki na 100 dni.

Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Paweł Lachowicz, 9 X 2019

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.