Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

W ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" nasiliły się kontrole drogowe w okolicach placówek oświatowych. Na zdjęciu rejon ul. Hallera w Mogilnie, którędy uczniowie uczęszczają do mogileńskiej "trójki". fot. Joanna Świetnicka

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wzorem lat ubiegłych ruszyła akcja służb mundurowych "Bezpieczna droga do szkoły". Ma ona na celu nauczenie dzieci zasad bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.

Od 3 września policjanci powiatu mogileńskiego i funkcjonariusze Straży Miejskiej w Mogilnie patrolują tereny placówek oświatowych, sprawdzają też zachowanie warunków i zasad bezpieczeństwa dowozu dzieci i młodzieży autobusami (kontrolują stan techniczny tych pojazdów oraz stan trzeźwości kierujących nimi). Ponadto nasiliły się kontrole drogowe w okolicach placówek.

- Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców zobowiązanych w rejonach szkół zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego - informuje asp. Tomasz Bartecki, oficer prasowy komendy policji w Mogilnie.

Funkcjonariusze na terenie szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych będą sprawdzać również stan porządku i bezpieczeństwa. Poza tym będą legitymować osoby nie związane z działalnością szkoły, przebywające na jej terenie bez uzasadnionego celu, zachowujące się w podejrzany sposób. Będą też reagować na przypadki nierealizowania obowiązku szkolnego dzieci i młodzieży przebywającej w porze zajęć lekcyjnych poza szkołą.

Ponadto w ramach akcji w placówkach oświatowych (przedszkolach i szkołach) na terenie powiatu uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w najbliższym czasie w pogadankach, które w głównej mierze dotyczyć będą bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. W trakcie spotkań mundurowi przedstawią dzieciom nie tylko zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły, ale również zasady bezpiecznej zabawy, a także zachowania się w autobusie i na przejściu dla pieszych. Szczególne miejsce funkcjonariusze poświęcą odblaskom.

Funkcjonariusze podkreślają, że aby uchronić dziecko m.in. od wypadku, nie wystarczy nauczyć go podstawowych, ogólnych zasad poruszania się po drogach. Należy przede wszystkim dokładnie poznać drogę, którą dziecko chodzi do szkoły.

- Już od pierwszych zajęć w szkole musimy wyrobić w dzieciach nawyki, które przyczynią się do tego, że ich droga do szkoły i ze szkoły będzie bezpieczna. W tym celu należy wybrać nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę prowadzącą z domu do szkoły. Pokazać dziecku odprowadzając je i przyprowadzając ze szkoły przez kilka tygodni. Powinniśmy też wskazywać dziecku niebezpieczeństwa, na jakie może być narażone w drodze do i ze szkoły - podkreśla komendant Straży Miejskiej w Mogilnie Mirosław Kuss.

Joanna Świetnicka, 13 IX 2018

Radni - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.