Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Przepisy, które pozwalają policji na sprawdzanie przebiegu auta podczas kontroli drogowych, weszły w życie wraz z nowym rokiem fot. Joanna Świetnicka

Od 1 stycznia policjanci powiatu mogileńskiego spisują stan licznika w kontrolowanych autach, a dane z drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Od początku roku na terenie powiatu mogileńskiego policjanci ujawnili 4 przypadki, w których było podejrzenie ingerencji w liczniki. Do ujawnienia nieprawidłowości doszło podczas rutynowej kontroli, podczas której mundurowi skorzystali z nowych uprawnień i spisali stan drogomierza kontrolowanych samochodów.
Policjanci każdorazowo sprawdzając drogomierz porównują jego wskazania z zapisem w bazie danych. W przypadku, gdy stwierdzone zostanie, że ktoś mógł ingerować we wskazania drogomierza, czyli potocznie mówiąc cofnął licznik, policjanci dokonują oględzin pojazdu, wykonywana jest dokumentacja fotograficzna, a następnie prowadzone są czynności, które mają na celu ustalenie jak doszło do zmiany wskazań drogomierza.
- Od 25 maja 2019 r., zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Natomiast od 1 stycznia 2020 r., dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów - informuje oficer prasowy Komendy Policji w Mogilnie st. asp. Tomasz Bartecki.
Podejrzenie ingerencji w liczniki zaistniało podczas kontroli: citroena berlingo, do której doszło 5 stycznia około 10.35 na pl. Wolności w Mogilnie; seata ibiza, skontrolowano go na drodze w Stodólnie (gm. Strzelno) 8 stycznia około 11.40; renaulta kangoo - 9 stycznia około 7.45 w miejscowości Szczepankowo (gm. Dąbrowa) oraz opla corsa, którego kierowcę mogileńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 9 stycznia około 14.40 w Kwieciszewie (gm. Mogilno).
Zgodnie z art. 306a KK. dokonywanie zmian wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru, jest zagrożona karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. § 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1. § 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Joanna Świetnicka, 10 I 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.