Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Oszuści działający metodą na tzw. wnuczka cały czas dają o sobie znać. Mogileńska policja odnotowała w tym roku kilkanaście takich przypadków. Ofiarą padają zazwyczaj osoby starsze. Policja apeluje, byśmy ostrzegali naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów.

Metoda na wnuczka polega na podszywaniu się oszustów pod kogoś z członków rodziny i proszeniu o pożyczkę. W listopadzie 2013 roku tą metodą mężczyzna próbował w Strzelnie oszukać starszą panią. Do mieszkanki Strzelna Zdzisławy Springer-Witkowskiej na telefon stacjonarny oszust zadzwonił 21 listopada do południa. Przedstawił się jako jej wnuczek. - Jak odebrałam telefon, to mężczyzna powiedział „ja jestem wnukiem”. Ja spytałam, ale o kogo panu chodzi, a on na to, że o babcię. Ja wtedy powiedziałam, ale ja nie mam wnuka, a on powiedział mi „to co to za babcia, jak nie ma wnuka”. Bardzo się mądrował. Spytałam kim jest, a on odpowiedział, że to nie jest ważne i wciąż powtarzał „jestem wnukiem” i dużo, dużo gadał - opowiadała pani Zdzisława. Mężczyzna opowiadał, że jest chory. Wówczas rezolutna pani Zdzisława powiedziała: - To idź do doktora i mi głowy nie zawracaj, ja zaraz na posterunek zadzwonię i odłożyła słuchawkę.
Starsza pani sprawę zgłosiła w strzeleńskim komisariacie policji 25 listopada. - Policjant powiedział mi, że oprócz mnie były niedawno dwa takie przypadki w Strzelnie. Policjanci spisali moje dane i mówili, żebym drzwi nikomu nie otwierała - dodała pani Zdzisława.
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że panią Zdzisławę oszuści próbowali nabrać ponownie w tym roku. Jednak ponownie nie dała złapać się w sidła oszustów.
16 kwietnia na telefon stacjonarny 85-letniej mieszkanki Strzelna zadzwonił mężczyzna, który poinformował ją, że jej wnuk spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy, aby nie iść do więzienia. Seniorka nie dała się nabrać i zaraz po tej rozmowie skontaktowała się z rodziną.
Dużym rozsądkiem wykazała się 82-letnia mieszkanka Mogilna, do której zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Mężczyzna na początku rozmowy przedstawił się i podał numer swojej legitymacji służbowej. Poinformował, że prowadzi śledztwo dotyczące oszustw bankowych. Następnie ostrzegł seniorkę, że jej oszczędności są zagrożone. Polecił, aby jak najszybciej przelała gotówkę na podane przez niego konto, co miało gwarantować ochronę pieniędzy. 82-latka nie dała się jednak nabrać na podstęp oszusta.
Również dużym rozsądkiem oraz przytomnością umysłu wykazało się sześcioro innych mieszkańców powiatu mogileńskiego w wieku od 72 do 87 lat. Seniorzy 16 listopada nie uwierzyli kobiecie, która podała się za policjantkę i nie przekazali jej pieniędzy. Dzwoniąca przedstawiła nieprawdziwe informacje o wypadku drogowym, jaki mieli spowodować najbliżsi krewni seniorów. Następnie poinformowała ich o konieczności przekazania 150.000 złotych na kaucję, aby syn lub córka mogli zostać zwolnieni z aresztu.

ZAPAMIĘTAJ!
* Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!
* Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.
* Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
* Nigdy nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie podawaj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
* Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, natychmiast powiadom o tym policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Mundurowi apelują o ostrożność i rozsądek. Przestępcy nie mają żadnych skrupułów, dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać ze starszymi członkami rodzin o potencjalnym zagrożeniu i uczulać ich na podobne sytuacje, wskazując jednocześnie właściwy sposób postępowania. Ostrzegają: „Wnuczek” na swoje ofiary wybiera osoby starsze, z reguły mieszkające samotnie. Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, sprawdźmy, czy jest to nasz prawdziwy krewny. Poprośmy dzwoniącego o jego numer telefonu. Skontaktujmy się z innymi bliskimi, którzy pomogą sprawdzić, czy osoba, która do nas dzwoni jest faktycznie tym za kogo się podaje. Prosimy pamiętać, aby nigdy, pod żadnym pozorem, nie przekazywać pieniędzy nieznajomym.
W przypadku próby oszustwa należy powiadomić policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie - tel. 47-752-72-00.
Policja informuje, że nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nigdy też nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli ktoś odbierze taki telefon, może być pewien, że dzwoni oszust. St. asp. Tomasz Bartecki apeluje również do rodzin osób starszych, by przypominali bliskim o zagrożeniach i opisywali, jak działają oszuści.

Magdalena Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska 1502 (48/2020)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.