Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Od 12 lutego hotele i miejsca noclegowe zostały otwarte z możliwością udostępnienia klientom 50% pokoi znajdujących się w danym obiekcie. Fakt ten wykorzystują naciągacze, którzy chwytają się każdej okazji łatwego zarobku. Traf chciał, że zupełnie nieświadomie jeden z oszustów zadzwonił pod nasz redakcyjny numer.

Późnym popołudniem na wyświetlaczu telefonu komórkowego reportera Pałuk wyświetlił się numer wskazujący na połączenie przychodzące z Kielc. Po drugiej stronie słuchawki usłyszał zachęcający męski głos. - Kontaktuję się, ponieważ ze względu na zniesienie obostrzeń przez rząd reaktywujemy polską turystykę poprzez akcję promocyjną. Chcemy jak najszybciej napędzić polską gospodarkę, dlatego już dzisiaj mam dla Pana przygotowany bezpłatny voucher na bezpłatny 3-dniowy pobyt w wybranym przez Pana hotelu - wyrecytował. W kolejnych zdaniach usiłował doprecyzować, że inicjatywa ma na celu nabranie przez klientów ponownego zaufania do lokalnych hoteli oraz ich wsparcie w czasach pandemii w skali ogólnopolskiej. Koszty pobytu miałby pokryć w części dany hotel, a także enigmatyczne fundusze pozawojewódzkie. - Dlatego ma Pan pobyt całkowicie za darmo, a hotele świetną okazję na reklamę - ciągnął głos w słuchawce, szybko dodając, że akcja skierowana jest wyłącznie do osób pomiędzy 40. a 80. rokiem życia. Wtedy pojawiło się pytanie czy nasz reporter znajduję w tym przedziale wiekowym. Jego odpowiedź była przecząca, jednak podejrzewając oszustwo próbował kontynuować rozmowę, twierdząc, że z takiej oferty na pewno chętnie skorzystałaby jego mama. Wówczas męski głos, najprawdopodobniej będący botem (programem opartym na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, potrafiący profesjonalnie przeprowadzić rozmowę), pożegnał się i przerwał połączenie. Nie udało nam się więc dowiedzieć do czego zmierzałby w kolejnym etapie konwersacji, jednak bazując na informacjach zamieszczanych na licznych portalach internetowych, najprawdopodobniej priorytetem byłoby wyłudzenie danych osobowych. Gdyby odpowiedź naszego reportera była twierdząca, poza propozycją osobistego odbioru vouchera na darmowy nocleg, otrzymałby przy okazji obietnicę bezpłatnego upominku i zaproszenie na krótkie spotkanie promocyjne z doradcami, czyli tzw. pokaz. Oszuści wykorzystują w ich trakcie wypracowane techniki manipulacyjne, wywołując presję na konsumentach (najczęściej seniorach), a ci dają się namówić na zakup niepotrzebnych produktów lub usług w bardzo wygórowanych cenach. Często pozostają też z ratami, które muszą spłacać przez wiele długich miesięcy a nawet lat.
St. asp. Tomasz Bartecki, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Mogilnie poinformował, że w minionych dniach w powiecie mogileńskim nie odnotowano jeszcze tego typu zgłoszeń. Pomimo tego mundurowi uczulają, aby w żaden sposób i pod żadnym pozorem nie podawać obcym naszych danych osobowych, ani nie umawiać się na podejrzane spotkania prezentacyjne.

Justyna Kulpińska, 17 II 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.