Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Koperty losowane były z urny, każdy numer był pokazywany, a odpowiadające mu imię i nazwisko było odczytywane na głos fot. Marek Holak

Przesądziło losowanie. Komitety wyborcze zgłosiły 202 kandydatów, a do prac w komisjach potrzebnych było 154 kandydatów.

W piątek, 20 września w mogileńskim ratuszu reporter Pałuk i Ziemi Mogileńskiej obserwował losowanie składów 18 obwodowych komisji wyborczych z gminy Mogilno na wybory do Sejmu i Senatu 13 października. Komitety wyborcze zgłosiły 202 kandydatów, a do prac w komisjach potrzebnych było 154 kandydatów.

Do ratusza obserwować głosowanie przyszło tylko dwóch pełnomocników komitetów wyborczych - SLD oraz Bezpartyjni Samorządowcy. Był także jeden z kandydatów, ale po przegłosowaniu składu komisji wyborczej, w której miał zasiadać opuścił zebranie.

Każda z 18. komisja losowana była osobno. Podawane były numery i kryjące się pod numerem nazwiska - losowane każdy osobno w kopercie z urny wyborczej. 48 kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze nie znalazło się ostatecznie w składach komisji.

Teraz nazwiska trafią do wojewódzkiego komisarza wyborczego i w ciągu kilku dni opublikowane zostaną składy obwodowych komisji wyborczych.

Kandydaci z dwóch komitetów wyborczych nie byli losowane. Są to PSL i PiS. Prawo wyborcze mówi, że jeżeli komitet ma aktualnie posłów i radnych Sejmików i startuje w wyborach 13 października pod tą samą nazwą, co w wyborach w 2015 r., obsadza z automatu miejsca w składach komisji obwodowych w cały kraju. Takie warunki spełniały tylko dwa komitety. Dlatego 36 członków komisji obwodowych z gminy Mogilno (po 18 z PSL i PiS) w ogóle nie podlegało głosowaniu.

Marek Holak, 20 IX 2019

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.