Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Klubowi Dobrego Rolnika w Strzelnie przewodzi dr Ryszard Stanek, współzałożyciel izb rolniczych fot. Magdalena Lachowicz

Tradycyjnie 11 listopada w strzeleńskiej bazylice, podczas mszy świętej w intencji ojczyzny odbyła się uroczysta inauguracja dziewiętnastego sezonu jesienno-zimowych spotkań Klubu Dobrego Rolnika.

Działający w Strzelnie Klub Dobrego Rolnika to miejsce, gdzie producenci rolni z Kujaw mogą wymieniać się branżową wiedzą. Przypomnijmy, że wiosną 1989 roku ks. kardynał Józef Glemp powołał Prymasowski Uniwersytet Ludowy w Strzelnie, który został uroczyście otwarty 12 października 1989 r. Uniwersytet obok szerzenia wiedzy ogólnej stawiał sobie za zadanie kształcenie świadomych animatorów życia społecznego na wsi i w małych miastach. Sięgał po nowoczesne środki techniczne, współczesny marketing i agrobiznes. Uniwersytet chętnie sięgał do tradycji i kultury ludowej i działał przede wszystkim na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Nawiązując do tradycji uniwersytetów ludowych, od 18 lat organizowane są przy strzeleńskiej parafii jesienno-zimowe wieczory. Spotkania odbywają się do końca marca w co drugą sobotę, zawsze o 1700. Uczestniczą w nich rolnicy z okolicznych wiosek. Goszczą profesorów, działaczy społecznych, dziennikarzy, ludzi wszelkich profesji zawodowo lub społecznie interesujących się rolnictwem i mających coś do powiedzenia na jego temat. Klubowi Dobrego Rolnika w Strzelnie przewodzi dr Ryszard Stanek, współzałożyciel izb rolniczych, ale zarówno on, jak i rolnicy zgodnie twierdzą, że siłą napędową organizowanych spotkań, całej edukacyjnej działalności jest ksiądz kanonik Otton Szymków, który jest także duszpasterzem rolników diecezji gnieźnieńskiej. Organizowane spotkania przyciągają rzesze rolników, nie tylko z gminy Strzelno. W Klubie Dobrego Rolnika uczestniczą gospodarze także z ościennych powiatów. Doktor Stanek tak przygotowuje program spotkań, aby ten zaspokajał aktualne potrzeby informacyjne rolników. Do Strzelna przyjeżdżają naukowcy, działacze społeczni, politycy, przedstawiciele izb rolniczych, ODR, rządowych agencji rolniczych oraz firm działających w branży rolniczej. Całość przedsięwzięcia finansuje strzeleńska parafia.

Na dzień dzisiejszy przygotowany jest już plan pracy jesienno-zimowej dla regionu całych Kujaw Zachodnich. Spotkania odbywać się będą tradycyjnie w co drugą sobotę o 1700 w górnej sali Muzeum Ośrodka Kultury Ottona i Bolesława obok Kościoła św. Trójcy w Strzelnie.

Dziś, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników publikujemy gotowy program spotkań Klubu Dobrego Rolnika w Strzelnie w sezonie jesienno-zimowym 2018/2019.

* 17 XI, 1700 - Paweł Karpiński, Agropraktyk, Tomasz Harciarek Biopharmacotech - Korzyści ze stosowania nawozów biostymulujących. Ocena skuteczności niektórych pestycydów w roku agrotechnicznych 2018.

* 1 XII, 1700 - prof. Józef Tyburski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski - Efektywne gospodarowanie na przykładzie uprawy wybranych roślin.

* 15 XII, 1700 - prof. Zygmunt Miatkowski, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy - Racjonalne użytkowanie gleb, dr Jan Golba, Perma - Guard Agro - Rola krzemu organicznego w innowacyjnym rolnictwie XXI wieku.

 * 5 I 2019, 1700 - Spotkanie opłatkowe z zaproszonymi gośćmi już poznanymi i jeszcze niepoznanymi, ale oczekiwanymi.

* 19 I, 1700 - Marek Szczygielski KOWR - Metody produkcji rolnej przyjazne środowisku.

* 2 II, 1700 - Regionalny Oddział ARiMR w Toruniu - Dalsze finansowanie rolnictwa ze środków UE.

* 16 II, 1000 - Konferencja - Dom Kultury w Strzelnie: Probiotyczne preparaty mikrobiologiczne dla współczesnego rolnictwa - 9 lat doświadczeń na Kujawach.

 * 2. III, 1700 - prof. Jacek Przybył, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań - Rolnictwo inteligentne.

* 16 III, 1700 - prof. Jerzy Szukała i dr Wojciech Mikulski, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań - Uprawa roślin strączkowych oraz uproszczenia w agrotechnice jako czynniki ograniczające suszę. 

Zimowe spotkania przy kawie odbywać się będą za wyjątkiem 16 lutego, w sobotnie wieczory w sali Muzeum Ottona i Bolesława na piętrze obok kościoła pw. św. Trójcy w Strzelnie.

Magdalena Lachowicz, 14 Xi 2018

Radni - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.