Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Takie tablice pojawiły się na terenie zagrożonym ptasią grypą fot. Magdalena Lachowicz

W związku z realnym zagrożeniem wystąpienia grypy ptaków Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mogilnie Krzysztof Kosiński wzywa do zgłoszenia posiadania drobiu przez osoby, które nigdy takiego zgłoszenia nie dokonały. Osoby, które zaprzestały utrzymywania drobiu powinny ten fakt również zgłosić.

Przypomnijmy, że 19 stycznia wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wyznaczył na terenie gminy Strzelno obszar zagrożony ptasią grypą. Jednocześnie wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HAPAI) na terenie powiatów inowrocławskiego i mogileńskiego. Obszar na terenie gminy uznany jako zagrożony wysoce zjadliwą ptasią grypą obejmuje trzy miejscowości: Bożejewice, Markowice oraz Niemojewko. Gospodarze szczególnie z tych wyznaczonych terenów muszą się liczyć z zakazami. Przede wszystkim muszą stosować się do zaleceń wydanych rozporządzeniem wojewody i wojewódzkiego lekarza weterynarii. Konkretne wytyczne przekazuje też Urząd Miejski w Strzelnie szczególnie przez sołtysów wiosek.
Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności przetrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikim ptactwem, a w przypadku obszarów objętych restrykcjami, przetrzymywać drób w zamknięciu, przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem, karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie, stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem, stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób. Należy pamiętać o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.
Jakie objawy kliniczne u drobiu mogą być niepokojące? Jest to zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, sinica, wybroczyny, biegunki oraz nagły spadek nieśności.
Burmistrz dodał, że obecnie główne działania w gminie skierowane są na informowanie o zagrożeniu oraz kontroli wydanych zaleceń i zakazów wydanym hodowcom drobiu.
Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolno żyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. U ludzi wywołuje objawy podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą: gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, stawów, zapalenie spojówek. W ciężkich przypadkach może także powodować problemy z oddychaniem oraz prowadzić do zapalenia płuc.
Mieszkańcy muszą także pamiętać o zgłoszeniu posiadania drobiu. Należy tego dokonać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Mogilnie (ul. Obrońców Mogilna 1) lub przesłać pocztą. Druk zgłoszenia utrzymywania drobiu dostępny jest na stronie internetowej www.piwmogilno.pl w zakładce Przyjmowanie i załatwianie spraw /Druki/ Zgłoszenie utrzymywania drobiu. Szczegółowych informacji udziela Powiatowy Lekarz weterynarii Krzysztof Kosiński pod numerem telefonu 52-315-27-39.

Magdalena Lachowicz, 5 II 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.