Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Muflony napotkane w okolicach Leśnictwa Szczepanowo fot. Justyna Kulpińska

O tym, że las nie zasypia zimą świadczą tysiące odciśniętych w śniegu tropów dzikich zwierząt oraz oznaki żerowania. Wybierając się na leśną wędrówkę o tej porze roku możemy spotkać nie tylko daniele, sarny, jelenie czy dziki, ale też muflony. Ich spora populacja zamieszkuje Leśnictwo Szczepanowo w gminie Dąbrowa, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie z gminą Barcin i Łabiszyn.

- W naszym leśnictwie żyje duża populacja muflonów. Około 150 okazów - wyliczał jeszcze przed wyjściem w teren leśniczy Jacek Piskorski. Zwierzęta te stanowią w Polsce bardzo rzadki gatunek. Występują głównie w Sudetach i Górach Świętokrzyskich, a na Pałukach mogły osiedlić się dzięki złożom skał wapiennych w Piechcinie, Bielawach i Wapiennie, które mają dla nich ogromne znaczenie. Muflony są zwierzętami górskimi, potocznie określanymi jako dzikie owce. Przystosowane są więc do życia na porośniętych ubogą roślinnością górzystych terenach, a twardy grunt umożliwia im ścieranie kopyt. Brak takiej możliwości byłby powodem zbyt dużego przyrostu racic, utrudniających im poruszanie się. Podczas wędrówki ścieżkami Leśnictwa Szczepanowo, na skraju lasu oprócz stada saren udało nam się dostrzec kierdel, czyli zgromadzenie muflonów. Najbardziej charakterystyczną cechą samców tego gatunku - zwanych trykami - są okazałe, zakręcone rogi (ślimy) oraz tzw. siodło, czyli białe plamy na bokach. Są zwierzętami niezwykle sprawnymi, mają dobry wzrok, szybko biegają i skaczą. Ich pożywienie stanowią rośliny zielne, owoce, liście krzewów, a zimą także suche liście, kora drzew i gałęzie. Żerują o każdej porze dnia i nocy.

Rogi muflona są w posiadaniu leśniczego Jacka Piskorskiego. Zwierzę zostało zaatakowane przez wilka. fot. Justyna Kulpińska

Pierwotnie muflony występowały tylko na wyspach Morza Śródziemnego. Następnie zostały introdukowane w wiele miejsc Europy, w tym do Polski, gdzie pojawiły się po ostatniej, powojennej zmianie granic. Szacuje się, że w kraju żyje ponad 1.500 osobników tych dzikich owiec. Czy obecna populacja muflonów na Pałukach ma szansę przetrwać? - Trudo powiedzieć. Muflony są mocno dziesiątkowane przez wilki i mogą tę populację załamać. Chociaż z drugiej strony tutaj mają swoją naturalną ostoję, czyli kamieniołom - ocenia leśniczy.

Justyna Kulpińska, 12 II 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.