Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Cykliści zapalają znicze przy pomniku w lesie pomiędzy Cienciskiem a Jaworowem, w miejscu zwanym przez miejscową ludność Babiniec, miejscu stracenia zakładników miasta Strzelna rozstrzelanych przez hitlerowskich najeźdźców 25 listopada 1939 r. fot. Magdalena Lachowicz

11 listopada Zarząd Oddziału PTTK zorganizował Rowerowy Rajd Niepodległości.

Blisko 40 cyklistów, członków strzeleńskiego PTTK, harcerzy z 13 drużyny harcerskiej Nieprzetartego Szlaku  im. Mikołaja Kopernika z opiekunem phm. Arkadiuszem Przybyszewskim oraz sympatyków strzeleńskich cyklistów rozpoczęło rowerowy rajd od uczestnictwa w uroczystości patriotycznej, która odbyła się na cmentarzu przy ul. Kolejowej w Strzelnie. Następnie w kolumnie utworzonej przez wszystkich uczestników uroczystości udali się pod strzeleńską bazylikę, by dalej pojechać rowerami trasą przebiegającą w okolicy pomników pamięci narodowej. W tym roku pojechali pod pomnik w lesie w Jeziorkach, gdzie w październiku 1939 roku  zamordowani zostali przez hitlerowców Tomasz Laube urodzony 8 lutego 1896 roku, Edward Molenda, Stanisław Iwiński oraz trzech Polaków o nieznanych nazwiskach. Tam zapalili znicze. Ostatnim etapem rajdu był przystanek przy pamiątkowej tablicy w lesie pomiędzy Cienciskiem a Jaworowem, w miejscu zwanym przez miejscową ludność Babiniec, miejscu stracenia zakładników miasta Strzelna rozstrzelanych przez hitlerowskich najeźdźców 25 listopada 1939 r.

Niepodległościowy rajd cykliści zakończyli turystycznym poczęstunkiem zorganizowanym przez sołtys Jadwigę Pankowską i Ewę Pankowską w świetlicy wiejskiej w Ciencisku (gm. Strzelno), gdzie czekał na nich gorący żurek na białej kiełbasie oraz marcińskie rogale. W świetlicy przywitani zostali przez gromadę zuchową Ogrodowy rój os w składzie: Paweł Wojtasik, Adam Borucki, Nikodem Góralczyk, Fabian Warzecha, Dominik Szparagowski, Bartosz Plebańczyk, Marta Pawlak, Lena Matysiak, Nicola Rochowiak, Natalia Pawłowska, Inga Starosta, Wiktor Konewka, Zuzanna Wawrowska, Hubert Wojtaszewski z opiekunami Violettą Konieczną, Aldoną Matuszak i Jackiem Łuczakiem, którzy wspólnie z cyklistami zaśpiewali hymn Polski. Nie zabrakło okolicznościowych wierszy i pieśni wykonywanych przez zuchy oraz konkursu o tematyce niepodległościowej, za co otrzymały od prezesa Domańskiego podziękowania i upominki od PTTK.

Zadanie współfinansowane było ze środków województwa kujawsko-pomorskiego w ramach projektu Rajdy rowerowe i inne wydarzenia turystyczno-krajoznawcze dla dzieci, młodzieży i członków PTTK upamiętniające 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Magdalena Lachowicz, 14 XI 2018

Radni - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.