Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Przewodnicząca Rady Miejskiej Teresa Kujawa i burmistrz Leszek Duszyński składają kwiaty przy tablicy pamięci pomordowanych mogileńskich Żydów fot. Joanna Świetnicka

W Mogilnie niewiele pozostało śladów po dawnych mieszkańcach, członkach Gminy Żydowskiej. "Nigdy więcej wojny, niech to będzie nasz cel" - podkreślał podczas uroczystości włodarz miasta Leszek Duszyński.

Główne uroczystości upamiętniające bohaterską obronę Mogilna we wrześniu 1939 roku odbyły się 11 września, czyli w dniu wejścia hitlerowców do miasta. W tym roku miały one miejsce przy tablicy pamiątkowej znajdującej się przy ul. Sądowej o 1200, w miejscu byłej synagogi.

Przed wojną w Mogilnie Żydzi mieli swoje domy modlitw, cmentarz. Śladów po nich postało niewiele. Przy ulicy Sądowej była synagoga. Według przekazów, m.in. prof. Czesława Łuczaka, na początku września 1939 roku Niemcy zapędzili tam Żydów, wrzucili granaty, tych którzy nie zgięli od wybuchów, dobijali. Jednak na temat tamtych wydarzeń nie ma zbyt wielu informacji. Nie ma potwierdzenia, że zginęli wszyscy mogileńscy Żydzi. Synagoga została wyburzona. Dwanaście lat temu w miejscu, gdzie była synagoga, wmurowano pamiątkową tablicę upamiętniającą mord na mogileńskich Żydach. Odsłonięta ona została 6 lipca 2006 roku z inicjatywy Adama Brzuszkiewicza z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Narodowego, który jest także właścicielem całej parceli zajmowanej kiedyś przez synagogę. To jedyne w mieście miejsce, gdzie upamiętniono mogileńskich Żydów.

Na tablicy znajdują się słowa: W tym miejscu w latach 1904-1939 znajdowała się synagoga, którą 18 września 1939 r. hitlerowscy okupanci wysadzili w powietrze, bestialsko mordując 16 obywateli Mogilna narodowości żydowskiej wraz z sześciorgiem dzieci w wieku od 3 do 8 lat.

Uroczystość rozpoczął w południe hejnał Mogilna. Zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Następnie historyk Andrzej Jakubowski, który prowadził uroczystość, przypomniał w krótkim rysie historycznym wydarzenia z września 1939 roku. Okolicznościowe wiersze zaprezentowały uczennice SP 2 w Mogilnie Zuzanna Janus i Marika Łuczak.

Po modlitwie za poległych poprowadzonej przez o. Grzegorza Sucheńskiego, wikarego Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów parafii pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie, delegacje władz samorządowych gminy Mogilno oraz powiatu mogileńskiego, organizacje społeczne i polityczne, przedstawiciele szkół, przedszkoli, zakładów pracy oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej tamte tragiczne wydarzenia.

Głos zabrał także burmistrz Mogilna Leszek Duszyński. Obchody zakończyły się wspólnym odśpiewaniem Roty.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Joanna Świetnicka, 13 IX 2018

Droga - DK

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.