Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Seniorzy harcerstwa zbierają się przed Pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego przy mogileńskim ratuszu fot. Marek Holak

Mogilno odwiedziło ponad 70 harcerzy z 9 Kręgów Starszyzny Harcerskiej województwa kujawsko-pomorskiego.

W środę, 7 sierpnia w Mogilnie odbył się V Złaz Seniorów Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, nad którym honorowy patronat objął burmistrz Mogilna Leszek Duszyński. Gmina Mogilno podjęła się także współorganizacji tego zjazdu. Mogilno odwiedziło ponad 70 harcerzy z 9 Kręgów Starszyzny Harcerskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. Były to: Krąg Seniora Watra z Hufca ZHP Świecie-Powiat, Krąg Starszyzny Harcerskiej im. Melanii Ogórkiewicz z Hufca Pałuki w Żninie, Krąg Seniorów i Starszyzny im. Zawiszy Czarnego z Hufca Inowrocław, Krąg Seniorów ZHP Dębowy Liść z Hufca Bydgoszcz-Miasto, Krąg Starszyzny Harcerskiej im. hm. H. Mazurkiewicza z Hufca Mogilno, Krąg Seniorek Wędrowniczki po Zachodnim Stoku z Hufca Bydgoszcz-Miasto, Krąg Seniorów przy Muzeum Ziemi Szubińskiej z Hufca Pałuki-Szubin, Krąg Seniorów i Starszyzny im. hm. Niewiadomskiego z Hufca Mogilno i Krąg Seniorów Orbita z Hufca Toruń.

Program V Złazu Seniorów Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej obejmował Apel na boisku Zespołu Szkół, przejście pod Pomnik Powstańca Wielkopolskiego i wystąpienie phm. Wawrzyńca Wierzejewskiego na temat Udział harcerzy  w Powstaniu Wielkopolskim. 

Potem nastąpił przejazd do Przyjmy i zwiedzanie kawern gazowych oraz kopalni soli. Stamtąd harcerze pojechali do klasztoru w Mogilnie i wysłuchali wystąpienia pwd. Przemysława Majcherkiewicza na temat Św. Wojciecha oraz zwiedzili klasztor i jego słynne romańskie krypty.

Potem harcerze przeszli do fary. Zwiedzili kościół, grotę i wysłuchali wystąpienia dh. Jana Glemba i phm. Jerzego Lipińskiego na temat historia fary i Prymas Józefa Glempa.

Na mogileńskim rynku dh .Marian Przybylski mówił o hm. Leonie Niewiadomski, kierowniku Szkoły Podstawowej nr 1 w Mogilnie oraz walkach mieszkańców powiatu mogileńskiego w okresie II wojny światowej.

Po południu harcerze spotkali się na cmentarzu przy obelisku harcerskim, grobie Powstańców Wielkopolskich, Pomniku Katyńskim i Mauzoleum Ks. Piotra Wawrzyniaka. Wystąpili tam: dh. phm. Jerzy Lipiński, dh. pwd. Przemysław Majcherkiewicz i dh. Jan Glemb. Tematami były: historia harcerstwa mogileńskiego, udział mieszkańców powiatu mogileńskiego w Powstaniu Wielkopolskim oraz postać ks. proboszcza Piotra Wawrzyniaka. 

Zakończenie V Złazu odbyło się w Domu Harcerza ul. Tadeusza Kościuszki przy ognisku.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Marek Holak, 8 VIII 2019

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.