Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Wśród zgromadzonych pocztów sztandarowych nie zabrakło historycznego sztandaru powstańczego Koła Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Młynów z 1926 roku fot. Paweł Lachowicz

26 stycznia na Wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie odbyły się uroczystości związane z rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, największego w XIX wieku polskiego zrywu narodowego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych oraz ojczyzny pod przewodnictwem ks. kanonika Ottona Szymków. Podczas okolicznościowej homilii ks. proboszcz nawiązał do czasów zrywu powstańczego, przytaczał też epizody związane z Powstaniem Styczniowym na terenie Strzelna i okolic. Po eucharystii pod pamiątkową tablicą na budynku poklasztornym, w którym od maja 1863 r. mieścił się lazaret powstańczy, założony przez patriotkę wielkopolską Emilię Sczaniecką, w obecności pocztów sztandarowych ks. proboszcz odmówił modlitwę, a wicestarosta, historyk Marian Mikołajczak przedstawił rys historyczny wydarzeń sprzed 157 laty. Mówił o fenomenie Powstania Styczniowego w odniesieniu do całego Królestwa Polskiego oraz o powstaniu w Strzelnie i okolicy. Jak mówił, ta data w kalendarzu to okazja do przypomnienia patriotycznych tradycji gminy, powiatu regionu, zwłaszcza tych, które bezpośrednio nawiązują do okresu powstania styczniowego.

Wybuchło w nocy z 21 na 22 stycznia 1863 roku, po tym, jak Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do walki. Powstanie Styczniowe, to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Oprawę muzyczną zapewnili członkowie strzeleńskiej orkiestry dętej pod batutą kapelmistrza Jacka Jackowskiego. Wartę honorową pełnili harcerze ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelnie pod opieką Jacka Łuczaka, Violetty Koniecznej i Tadeusza Twarużka. Na zakończenie licznie zgromadzone delegacje pod pamiątkową tablicą złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Paweł Lachowicz, 26 I 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.