Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

W hali sportowej odbyły się warsztaty tworzenia latawców Latawiec - DIY fot. Paweł Lachowicz

W sobotę, 19 września w Strzelnie odbyło się Święto latawca. Było to jedno z wydarzeń realizowanych przez strzeleński Dom Kultury programu Wybryki Kultury 2020. Parada latawców poprzedzona była warsztatami Latawiec - DIY, które odbyły się w hali sportowej.

Dzień latawca, to powrót lokalnego święta sprzed lat, które w głowach starszych pokoleń pozostawiło pozytywne wspomnienia. - W tych trudnych czasach, gdy musimy ograniczać kontakty z innymi ludźmi, cudownie byłoby się spotkać i razem puścić te latawce. Pokazałoby to, że mimo, iż jesteśmy w różnym wieku, nie poddajemy się i wspinamy się w górę, aby osiągnąć swoje cele i przezwyciężyć przeszkody - powiedzieli organizatorzy akcji. Puszczanie latawców było czasem relaksu połączonym z ogniskiem i muzyką. Wydarzenie skierowane było dla wszystkich, niezależnie od wieku. Organizatorzy szczególnie zapraszali jednak młodzież ze szkół średnich, do których skierowane są jedne z warsztatów Latawiec - DIY. Zachęcali również dzieci i ich opiekunów do wspólnej zabawy.
Inicjatywa składała się z dwóch głównych części. Najpierw w hali sportowej odbyły się warsztaty Latawiec - DIY. Warsztaty odbyły się z podziałem na dwie grupy wiekowe: młodzież ze szkół średnich oraz dzieci wraz z rodzinami. Na zajęciach wyjaśnione zostało jak robić tradycyjne latawce z materiałów low-waste - tyczek bambusowych, papieru oraz dratwy. Podczas zajęć z młodzieżą organizatorzy pokazali jak zrobić bardziej skomplikowane modele latawców: czworościenny i skrzynkowy.
Druga część projektu to Parada latawców, która odbyła się na Stadionie Miejskim w Strzelnie. Zorganizowany został pokaz latawców zrobionych nie tylko podczas warsztatów, ale również tych zrobionych w domach przez mieszkańców. Aby uniknąć katastrof lotniczych, latawce były puszczane grupowo, w zależności od siły wiatru i liczby uczestników. Ponadto dla widzów i uczestników przygotowane było ognisko, a uczestnicy nagrodzeni zostali upominkami.
Organizatorami wydarzenia byli Iwona Kmita, Hubert Adamski, Maja Zimińska i Monika Osowicz. Projekt finansowany był ze środków Domu Kultury w Strzelnie.
Więcej zdjęć w naszej galerii.

Paweł Lachowicz, 21 IX 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.