W hali sportowej odbyły się warsztaty tworzenia latawców Latawiec - DIY fot. Paweł Lachowicz

W sobotę, 19 września w Strzelnie odbyło się Święto latawca. Było to jedno z wydarzeń realizowanych przez strzeleński Dom Kultury programu Wybryki Kultury 2020. Parada latawców poprzedzona była warsztatami Latawiec - DIY, które odbyły się w hali sportowej.

Dzień latawca, to powrót lokalnego święta sprzed lat, które w głowach starszych pokoleń pozostawiło pozytywne wspomnienia. - W tych trudnych czasach, gdy musimy ograniczać kontakty z innymi ludźmi, cudownie byłoby się spotkać i razem puścić te latawce. Pokazałoby to, że mimo, iż jesteśmy w różnym wieku, nie poddajemy się i wspinamy się w górę, aby osiągnąć swoje cele i przezwyciężyć przeszkody - powiedzieli organizatorzy akcji. Puszczanie latawców było czasem relaksu połączonym z ogniskiem i muzyką. Wydarzenie skierowane było dla wszystkich, niezależnie od wieku. Organizatorzy szczególnie zapraszali jednak młodzież ze szkół średnich, do których skierowane są jedne z warsztatów Latawiec - DIY. Zachęcali również dzieci i ich opiekunów do wspólnej zabawy.
Inicjatywa składała się z dwóch głównych części. Najpierw w hali sportowej odbyły się warsztaty Latawiec - DIY. Warsztaty odbyły się z podziałem na dwie grupy wiekowe: młodzież ze szkół średnich oraz dzieci wraz z rodzinami. Na zajęciach wyjaśnione zostało jak robić tradycyjne latawce z materiałów low-waste - tyczek bambusowych, papieru oraz dratwy. Podczas zajęć z młodzieżą organizatorzy pokazali jak zrobić bardziej skomplikowane modele latawców: czworościenny i skrzynkowy.
Druga część projektu to Parada latawców, która odbyła się na Stadionie Miejskim w Strzelnie. Zorganizowany został pokaz latawców zrobionych nie tylko podczas warsztatów, ale również tych zrobionych w domach przez mieszkańców. Aby uniknąć katastrof lotniczych, latawce były puszczane grupowo, w zależności od siły wiatru i liczby uczestników. Ponadto dla widzów i uczestników przygotowane było ognisko, a uczestnicy nagrodzeni zostali upominkami.
Organizatorami wydarzenia byli Iwona Kmita, Hubert Adamski, Maja Zimińska i Monika Osowicz. Projekt finansowany był ze środków Domu Kultury w Strzelnie.
Więcej zdjęć w naszej galerii.

Paweł Lachowicz, 21 IX 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.