Dominik Księski (pierwszy z lewej), który przeszedł Łuk Karpat w 2017 roku oraz trzej spośród pięciu osób, którzy po raz pierwszy w 1980 roku pokonali tę liczącą 2400 km trasę (od lewej): Andrzej Wielocha, Jerzy Montusiewicz i Piotr Kurowski. fot. przygodnie spotkana turystka z Czech

W Lutowiskach, w 40 rocznicę zakończenia pierwszego przejścia Łuku Karpat przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Warszawy (miało ono miejsce latem 1980 roku) odbyło się rocznicowe spotkanie. Zaproszony na nie został również Dominik Księski, który przebył liczącą ok. 2400 km trasę Łuku Karpat w 2017 roku.

Lutowiska były pierwszym miejscem, w którym została zaprezentowana książka Dominika Księskiego "Ogień to druga woda", poświęcona w całości przejściu Karpat; w tle narracji wiele razy pojawia się pierwsze, pionierskie przejście, do którego autor często nawiązuje.
Na spotkaniu były trzy osoby ze szturmowej piątki, która przeszła w 1980 roku całą trasę: Andrzej Wielocha, Jerzy Montusiewicz i Piotr Kurowski oraz członkowie grup wspierających ich na szlaku. Wszyscy uczestnicy spotkania weszli na Wielkę Rawkę, z której widoczne były niedalekie szczyty Ukrainy z lekko zamglonym Pikujem.
Okazją do spotkania się z Dominikiem Księskim, zakupu książki i otrzymania autografu będzie spotkanie w bibliotece w Szubinie 23 października (piątek), godz. 18.00. Na życzenie Mirosława Rzeszowskiego autor będzie miał przy sobie gitarę, której nie zawaha się użyć, jeśli będzie taka potrzeba. Książka promowana jest także przez Księgarnię Podróżnika w czasie Nocy Ksiegarń na specjalnym regale książek z autografem.
Można ją także zakupić w naszym sklepie internetowym, a jak powiedział jeden z czytelników" "To jest książka o Żninie i żniniakach bardziej, niż o górach!" Nawet, jeśli nieco przesadził, ziarno prawdy się w tym mieści, gdyż Żnin jest najczęściej wymienianym w tekście obiektem geograficznym.
Film w zakładce Filmy.

(mr), 17 X 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.