Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Metropolita gnieźnieński wydał dzisiaj (17 października) dekret udzielając dyspensy wiernym od uczestnictwa we mszy św. Jest to oczywiście związane ze stanem epidemii koronawirusa. Natomiast ci z wiernych, którzy zdecydują się pójść do kościoła, muszą pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego. Dotyczy to również księży, którzy muszą pilnować limitu osób w kościele.

W związku z dużą liczbą przypadków zachorowań na COVID-19 metropolita gnieźnieński i prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak wydał rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w czasie stanu epidemii
LICZBA WIERNYCH I SPOSÓB UDZIELANIA KOMUNII ŚW.
Przede wszystkim na msze św. nie trzeba iść do kościoła. Prymas Polski wydał właśnie dekret udzielający dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie. Przypomnijmy, że wiosną, podczas pierwszej fali zachorowań na SARS-CoV-2 niektóre parafie transmitowały msze św. na kontach społecznościowych w internecie. Obecnie w mszy św. można uczestniczyć za pośrednictwem telewizji, radia i internetu, bo są one transmitowane przez różne media i z różnych kościołów.
Prymas Wojciech Polak zaznacza w swoim rozporządzeniu, że zgodnie z nowym zarządzeniem władz państwowych obowiązują limity dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii. W strefie żółtej to jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a w strefie czerwonej, która - przypomnijmy - od dzisiaj (17 października) obowiązuje w powiecie żnińskim i nakielskim - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. W związku z powyższym należy w widocznym miejscu przed wejściem do kościoła umieścić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii.
Wierni winni w kościele powinni mieć zasłonięte usta i nos, jak również służący podczas liturgii, lecz nie w czasie wykonywania przez nich czytań i śpiewów. Kapłani winni zwrócić uwagę na staranne dezynfekowanie swoich rąk.
Komunii Świętej należy udzielać wiernym pod postacią chleba na rękę lub do ust, zgodnie z tym, jak o to proszą. O porządku udzielania Komunii Świętej należy wcześniej poinformować wiernych. Szafarz najpierw udziela Komunii proszącym na rękę, później proszącym do ust. Jeśli Komunii udziela dwóch lub więcej szafarzy, należy wyraźnie wskazać, którzy z nich będą udzielać Komunii na rękę, a którzy do ust.
SPOWIEDNIK W MASECZCE, POGRZEBY BEZ STYPY
Sakrament pokuty i pojednania należy sprawować z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Szafarze tego sakramentu sprawują go mając założoną maseczkę.
W przypadku pogrzebu należy informować żałobników o istniejących ograniczeniach odnośnie do liczby uczestników liturgii w kościołach oraz o ograniczeniach dotyczących możliwości organizowania spotkań po pogrzebie: w strefie żółtej do 20 osób, w strefie czerwonej – zakaz.
Na prośbę osoby chorej, starszej lub jej opiekuna można udzielać sakramentów świętych w domach tychże osób z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa.
Prymas przypomniał, że Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów.
W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Wszystkich Wiernych Zmarłych – Zadusznym, prymas zachęca wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych. Proszę również, aby dnia 1 listopada msze święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach).
BISKUP SENIOR CHORY
Kuria gnieźnieńska poinformowała również, że badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dały pozytywny wynik u biskupa seniora Bogdana Wojtusia, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Ksiądz biskup jest w chwili obecnej hospitalizowany. W minionym tygodniu nie pełnił publicznej posługi. Wierni są proszeni o modlitwę tak w intencji chorego biskupa, jak i wszystkich osób dotkniętych SARS-CoV.
Arcybiskup Wojciech Polak zachęca też kapłanów i wiernych do śpiewania Suplikacji (Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny) po zakończonych mszach św. w intencji ustania epidemii.
O obostrzeniach obowiązujących od 17 października piszemy w artykule Mogilno, Dąbrowa, Strzelno, Jeziora Wlk. i Orchowo - strefa czerwona, Trzemeszno - strefa żółta.

Karol Gapiński, 17 X 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.