Metropolita gnieźnieński wydał dzisiaj (17 października) dekret udzielając dyspensy wiernym od uczestnictwa we mszy św. Jest to oczywiście związane ze stanem epidemii koronawirusa. Natomiast ci z wiernych, którzy zdecydują się pójść do kościoła, muszą pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego. Dotyczy to również księży, którzy muszą pilnować limitu osób w kościele.

W związku z dużą liczbą przypadków zachorowań na COVID-19 metropolita gnieźnieński i prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak wydał rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w czasie stanu epidemii
LICZBA WIERNYCH I SPOSÓB UDZIELANIA KOMUNII ŚW.
Przede wszystkim na msze św. nie trzeba iść do kościoła. Prymas Polski wydał właśnie dekret udzielający dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie. Przypomnijmy, że wiosną, podczas pierwszej fali zachorowań na SARS-CoV-2 niektóre parafie transmitowały msze św. na kontach społecznościowych w internecie. Obecnie w mszy św. można uczestniczyć za pośrednictwem telewizji, radia i internetu, bo są one transmitowane przez różne media i z różnych kościołów.
Prymas Wojciech Polak zaznacza w swoim rozporządzeniu, że zgodnie z nowym zarządzeniem władz państwowych obowiązują limity dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii. W strefie żółtej to jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a w strefie czerwonej, która - przypomnijmy - od dzisiaj (17 października) obowiązuje w powiecie żnińskim i nakielskim - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. W związku z powyższym należy w widocznym miejscu przed wejściem do kościoła umieścić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii.
Wierni winni w kościele powinni mieć zasłonięte usta i nos, jak również służący podczas liturgii, lecz nie w czasie wykonywania przez nich czytań i śpiewów. Kapłani winni zwrócić uwagę na staranne dezynfekowanie swoich rąk.
Komunii Świętej należy udzielać wiernym pod postacią chleba na rękę lub do ust, zgodnie z tym, jak o to proszą. O porządku udzielania Komunii Świętej należy wcześniej poinformować wiernych. Szafarz najpierw udziela Komunii proszącym na rękę, później proszącym do ust. Jeśli Komunii udziela dwóch lub więcej szafarzy, należy wyraźnie wskazać, którzy z nich będą udzielać Komunii na rękę, a którzy do ust.
SPOWIEDNIK W MASECZCE, POGRZEBY BEZ STYPY
Sakrament pokuty i pojednania należy sprawować z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Szafarze tego sakramentu sprawują go mając założoną maseczkę.
W przypadku pogrzebu należy informować żałobników o istniejących ograniczeniach odnośnie do liczby uczestników liturgii w kościołach oraz o ograniczeniach dotyczących możliwości organizowania spotkań po pogrzebie: w strefie żółtej do 20 osób, w strefie czerwonej – zakaz.
Na prośbę osoby chorej, starszej lub jej opiekuna można udzielać sakramentów świętych w domach tychże osób z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa.
Prymas przypomniał, że Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów.
W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Wszystkich Wiernych Zmarłych – Zadusznym, prymas zachęca wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych. Proszę również, aby dnia 1 listopada msze święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach).
BISKUP SENIOR CHORY
Kuria gnieźnieńska poinformowała również, że badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dały pozytywny wynik u biskupa seniora Bogdana Wojtusia, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Ksiądz biskup jest w chwili obecnej hospitalizowany. W minionym tygodniu nie pełnił publicznej posługi. Wierni są proszeni o modlitwę tak w intencji chorego biskupa, jak i wszystkich osób dotkniętych SARS-CoV.
Arcybiskup Wojciech Polak zachęca też kapłanów i wiernych do śpiewania Suplikacji (Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny) po zakończonych mszach św. w intencji ustania epidemii.
O obostrzeniach obowiązujących od 17 października piszemy w artykule Mogilno, Dąbrowa, Strzelno, Jeziora Wlk. i Orchowo - strefa czerwona, Trzemeszno - strefa żółta.

Karol Gapiński, 17 X 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.