Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Uroczyste obchody święta Niepodległości na strzeleńskiej nekropolii fot. Heliodor Ruciński

11 listopada pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu przy ulicy Kolejowej w Strzelnie odbyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Dźwięk syreny, który rozległ się nad Strzelnem był sygnałem do rozpoczęcia obchodów. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa obchody ograniczone zostały do minimum. Uroczystość prowadził burmistrz Dariusz Chudziński. - Zgromadziliśmy się tutaj po raz kolejny, by uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje Zycie za nasza wolność. Gromadzimy się przy pomniku powstańców wielkopolskich, którzy w sposób bohaterski wywalczyli nam tę wolność (…). W tych trudnych, skomplikowanych czasach cisną się na usta słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że wolność została nam zadana, a nie dana. Nie dostaliśmy wolności w prezencie. Mamy o nią walczyć każdego dnia. Wyrażam przekonanie, że kolejny raz staniemy w jednym szeregu, że pod sztandarami naszej ojczyzny i kościoła katolickiego w mądry, rozsądny sposób kolejny raz będziemy walczyli o naszą wolność - mówił burmistrz.
Całość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie rys historyczny dotyczący wydarzeń sprzed 102 lat przedstawił wicestarosta mogileński, historyk Marian Mikołajczak. - 11 listopada, to ważna data w kalendarzach wielu państw. Przede wszystkim w historii powszechnej ona oznacza zakończenie działań wojennych i podpisanie rozejmu w Compiègne pod Paryżem. Dla nas ma ona szczególną wymowę. 11 listopada w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest jako Dzień Weterana, w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Belgii jest to Dzień Pamięci, we Francji jest to Rocznica rozejmu, ale w żadnym państwie świata 11 listopada nie jest świętem narodowym, tak jak w Polsce. Dlaczego akurat wybrano dzień11 listopada? A to dlatego, że proces odzyskania niepodległości był rozłożony w czasie. Nie było tak, że nagle ta niepodległość 11 listopada się nam pojawiła. Raczej należałoby mówić o symbolicznej dacie odzyskania niepodległości (…) - mówił Marian Mikołajczak.
Modlitwę przy pomniku poprowadził proboszcz strzeleńskiej parafii ks. kanonik Otton Szymków. Następnie zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów upamiętniając ofiary I wojny światowej oraz wszystkich poległych za ojczyznę. Zakończeniem uroczystości było wspólne odśpiewanie Roty. Druga część uroczystości odbyła się w strzeleńskiej bazylice, gdzie odprawiona została okolicznościowa eucharystia w intencji ojczyzny.

Magdalena Lachowicz, 12 XI 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.