Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

fot. Paweł Lachowicz

Na cmentarzu parafialnym w Wójcinie (gm. Jeziora Wielkie), 31 grudnia odbyła się uroczystość 102. rocznicy wyzwolenia Wójcina.

Wydarzenie to ściśle związane jest z wybuchem 27 grudnia 1918 roku powstania wielkopolskiego w Poznaniu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia delegacje uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły podstawowej oraz rodziców oddali hołd bohaterom powstania wielkopolskiego i I wojny światowej, udając się na cmentarze w Wójcinie i Siedlimowie.

Na cmentarzu parafialnym w Wójcinie delegacje spotkały się przy grobie poległego powstańca Michała Wojdyńskiego. To na jego grobie postawiony został pomnik z pamiątkową tablicą, który do dzisiaj upamiętnia wszystkich którzy zginęli podczas pierwszej wojny światowej, Powstaniu Wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej  w latach 1914-1920. Delegacje złożyły tam wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Rys historyczny przedstawił historyk dr Paweł Politowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Wójcinie.

Następnie delegacja Rady Rodziców z dyrektorem szkoły udała się na parafialny cmentarz w Siedlimowie, gdzie na mogile zbiorowej Powstańców Wielkopolskich Walentego Matczaka, Ludwika Borowskiego i Michała Szydłowskiego złożyli wiązankę kwiatów, zapalili znicz i minuta ciszy uczcili pamięć powstańców.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Paweł Lachowicz, 3 I 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.