Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Spichlerz Romana
Orszak Trzech Króli ulicami Strzelna w 2020 roku fot. Magdalena Lachowicz

W środę, 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego. Msze św. w tym dniu odprawiane są w kościołach tak, jak w niedzielę. Podczas mszy św. będzie można nabyć poświęcone kadzidło i kredę. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie będzie przemarszu ulicami Strzelna i Mogilna Orszaku Trzech Króli.

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: "Panu dzięki oddawajmy". Nawiązuje ono do dziesiątej rocznicy ustanowienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Orszak Trzech Króli ma już kilkuletnią tradycję. Inicjatywa jego organizowania wpisuje się w obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanej potocznie Świętem Trzech Króli. Po raz pierwszy orszak odbył się w Warszawie w 2009 roku, w niedzielę poprzedzającą Święto Trzech Króli. Zgromadził ok. 5.000 osób, które przeszły ulicami Starego Miasta, oglądając typowe jasełkowe sceny, jak dwór Heroda, czy walka diabłów z aniołami. Od początku istotnym elementem Orszaku było wspólne śpiewanie kolęd.
W związku z epidemią w tym roku nie zostanie zorganizowany Orszak Trzech Króli tak jak w ubiegłych latach, przy udziale mieszkańców i aktorów. Fundacja Orszak Trzech Króli, do której należy parafia w Strzelnie zaproponowała natomiast cztery jego nowe formy: mini-orszaki, spacer orszakowy, orszak kolędowy lub orszakowy challenge kolędowy.
Strzeleńska parafia skorzystała z propozycji nawiązującej do starej tradycji spotkań w rodzinach, czy salach parafialnych, podczas których wspólnie śpiewano kolędy. Nazwano ją "orszak kolęd". 6 stycznia o 16.30 wszyscy chętni spotkają się w strzeleńskiej bazylice na wspólnym śpiewie kolęd przy żłóbku. Jest to alternatywa do corocznego Orszaku Trzech Króli, który przemierzał ulice miasta, by wraz z mędrcami pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi w żłóbku składając złoto, kadzidło i mirrę. Ponadto, jak powiedział nam Daniel Konowalik, będzie to ostatnie spotkanie kolędowe przy żłóbku. W latach ubiegłych spotkania kończyły się 2 lutego, w tym roku ze względu na pandemię i znikome zainteresowanie parafian kolędowaniem przy żłóbku zakończy się właśnie 6 stycznia.
W tym roku, jak informuje proboszcz parafii klasztornej w Mogilnie o. Tomasz Okoń w Mogilnie również orszak nie przejdzie ulicami miasta.

Magdalena Lachowicz, 4 I 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.