Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

22 stycznia na Wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie odbyły się uroczystości związane z 158. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, największego w XIX wieku polskiego zrywu narodowego.

Niezwykle skromne ze względu na panujące obostrzenia związane z koronawirusem rozpoczął burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński, który nawiązał do czasów zrywu powstańczego, przytaczał też epizody związane z powstaniem styczniowym na terenie Strzelna i okolic. Następnie pod pamiątkową tablicą na budynku poklasztornym, w którym od maja 1863 r. mieścił się lazaret powstańczy, założony przez patriotkę wielkopolską Emilię Sczaniecką, w obecności pocztów sztandarowych ks. proboszcz odmówił modlitwę. Natomiast prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna Marian Przybylski nakreślił krótko historię wydarzeń sprzed 158 laty. Mówił o fenomenie powstania styczniowego w odniesieniu do całego Królestwa Polskiego oraz powstaniu w Strzelnie i okolicy. Ta data w kalendarzu, jak mówił, to okazja do przypomnienia patriotycznych tradycji gminy, powiatu regionu, zwłaszcza tych, które bezpośrednio nawiązują do okresu powstania styczniowego. Wybuchło w nocy z 21 na 22 stycznia 1863 roku, po tym, jak Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do walki. Powstanie Styczniowe, to największy i najdłużej trwający w XIX w. polski zryw narodowy. Spotkało się ono z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Oprawę muzyczną zapewnili członkowie strzeleńskiej orkiestry dętej pod batutą kapelmistrza Piotra Barczaka. Na zakończenie zgromadzone delegacje burmistrz Dariusz Chudziński z żoną Lidią, wiceburmistrz Ewa Szadkowska, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Dubicki, radna Emilia Walkowiak, dyrektor Domu Kultury Paweł Gębala, kustosz muzeum Ottona i Bolesława Damian Rybak oraz przedstawiciele TMMS Marian Przybylski, Heliodor Ruciński, Jan Szarek i Krzysztof Rymaszewski, pod pamiątkową tablicą złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
Dzień wcześniej przypadła 76. rocznica wyzwolenia Strzelna spod jarzma okupacji hitlerowskiej. W związku z tym pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców Strzelna i okolic przy ul. Kolejowej odbyła się uroczysta, ale skromna manifestacja patriotyczna. Punktualnie o godzinie 1200 wycie syren oznajmiło wszystkim rozpoczęcie patriotycznej uroczystości. Ich dźwięk był symbolicznym hołdem oddanym wszystkim, którzy przyczynili się do wyzwolenia miasta. Pod pomnikiem wiązanki kwiatów złożyli burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński, wiceburmistrz Ewa Szadkowska, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Dubicki, radna Emilia Walkowiak, wicestarosta Marian Mikołajczak, radny powiatowy Paweł Jankowski oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna Marian Przybylski, Heliodor Ruciński, Jan Szarek i Krzysztof Rymaszewski. Modlitwę za poległych odmówił ks. kanonik Otton Szymków.
Więcej zdjęć w naszej galerii.

Paweł Lachowicz, 22 I 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.