Od poniedziałku wszystkie szkoły będą zamknięte, także ta w Wojcinie fot. Magdalena Lachowicz

Od poniedziałku w województwie kujawsko-pomorskim ruszają lekcje w wirtualnej szkole.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce premier Mateusz Morawiecki przekazał 11 marca decyzję Rządu RP o zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli w Polsce. W związku z tym od poniedziałku 16 marca na okres dwóch tygodni zamknięte zostaną wszystkie placówki oświatowe.
- "Zaznaczamy, nie są to wakacje, nie są to ferie, jest to po prostu okres pobytu w domu, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa" - mówili podczas spotkań sztabów kryzysowych burmistrz Dariusz Chudziński i starosta Bartosz Nowacki.
Uczniowie nie zostaną jednak pozbawieni możliwości nauki. W poniedziałek dla dzieci i młodzieży w naszym regionie ruszy Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. 16 marca o 12.00 Urząd Marszałkowski startuje z lekcjami maturzystów, od wtorku będą także zajęcia dla ósmoklasistów. To młodzież tych klas mogłaby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół. Transmisja online odbędzie się na stronie internetowej www.kujawsko-pomorskie.pl i edupolis.pl.
- "Projekt jest naszą odpowiedzią na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. Od wtorku będziemy nadawać codziennie 6 półgodzinnych interaktywnych lekcji online - wykładów, pokazów, warsztatów - z piętnastominutowymi przerwami na pytania i dyskusję" - podaje marszałek Piotr Całbecki.
Program przygotowują wspólnie metodycy pracujący w kujawsko-pomorskich centrach edukacji nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści, którym towarzyszyć będą moderatorzy (za ich pośrednictwem będzie można zadawać pytania prowadzącym lekcje).
PROGRAM DLA MATURZYSTÓW
PONIEDZIAŁEK (16 marca)
12.00-12.30 – język polski (prowadzi Jolanta Serocka, nauczyciel w X LO w Toruniu)
13.00-13.30 – matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski , nauczyciel w X LO w Toruniu)
14.00-14.30 – język angielski (prowadzi Monika Zalewska , nauczyciel w X LO w Toruniu)
WTOREK (17 marca)
12.00-12.30- fizyka (prowadzi Zuzanna Niedzielska)
13.00-13.30 - historia (prowadzi Zbigniew Milkiewicz)
14.00-14.30 - chemia (prowadzi Bożena Brudka-Gniadkowska)
ŚRODA (18 marca)
12.00-12.30- język polski (prowadzi Joanna Serocka)
13.00-13.30 - matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
14.00-14.30- język angielski (prowadzi Monika Zalewska)
CZWARTEK (19 marca)
12.00-12.30 - historia (prowadzi Zbigniew Milkiewicz)
13.00-13.30 - WOS (prowadzi Marcin Empel)
14.00-14.30 - biologia (prowadzi Magdalena Lutowska)
PIĄTEK (20 marca)
12.00-12.30 - język polski (prowadzi Joanna Serocka)
13.00-13.30 - matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
14.00-14.30 – język angielski (prowadzi Monika Zalewska)
Pierwsze zajęcia dla ósmoklasistów odbędą się we wtorek 17 marca, początek o 9.00. Program podany zostanie jutro. 
W dalszej kolejności program szkoły będzie rozwijany o zajęcia dla kolejnych klas szkół podstawowych, średnich i zawodowych. Kujawsko-Pomorska e-Szkoła będzie realizowana na żywo przez internet i ma być jak najbardziej zbliżona do tradycyjnych zajęć w szkołach.
- "Nasza wirtualna szkoła będzie mieć dyrektora, będą dzwonki na przerwy, będzie prowadzony dziennik lekcyjny, wszystko tak jak w zwykłej szkole" - zapowiada Piotr Całbecki.
Projekt zakłada uruchomienie kilku lub nawet kilkunastu pracowni, z których nauczyciele będą prowadzić internetowe wykłady. Chodzi o to, aby w tym samym czasie mogły odbywać się lekcje z różnych przedmiotów, jak w prawdziwej szkole.
- "Inicjatywa cieszy się poparciem władz oświatowych i środowiska nauczycielskiego. Zgłosiło się już kilkunastu pedagogów" - wszyscy są bez wyjątku wybitnymi dydaktykami gotowymi prowadzić zajęcia online" - dodaje Piotr Całbecki
Studio, z którego nadawane będą zajęcia, ulokowane zostało w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

Magdalena Lachowicz, 15 III 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.