Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Oferujemy usługi maszynami budowlanymi
Piotr Kozłowski z Wydziału Bezpieczeństwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy tłumaczył dzieciom zasady stosowania numeru alarmowego fot. Paweł Lachowicz

4 i 5 kwietnia w szkołach podstawowych na terenie gminy Jeziora Wielkie odbył się cykl edukacyjnych spotkań dotyczących numeru alarmowego „112”.

O tym, jak ważne jest rozsądne korzystanie z tego numeru przekonywali uczestników spotkania pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Piotr Kozłowski i Paweł Wygonowski.

Uczestnicy spotkań dowiedzieli się, że dając dziecku telefon komórkowy do zabawy nawet bez karty SIM należy pamiętać, że może z niego zadzwonić pod numer alarmowy 112. Wówczas taki telefon jest anonimowy. W systemie powiadamiania widoczny jest tylko IMEI telefonu. Operator nie może zignorować, żadnego zgłoszenia, więc często wysyła służby ratunkowe. Po numerze IMEI można również namierzyć właściciela, gdyż można sprawdzić jakie karty w telefonie były zainstalowane. Gdy zadzwonimy z telefonu z aktywną kartą SIM operator widzi dane właściciela.

- Ostatnio mieliśmy takie zdarzenie. Dziewczynka z Solca Kujawskiego wydzwaniała pod 112 i podawała różne fałszywe zdarzenia. My poinformowaliśmy policję. Podaliśmy numer telefonu i akurat był on zarejestrowany na mamę dziewczynki. Wszystko to pojawiło się w systemie, policjanci szybko pojechali. Okazało się, że ten telefon miała córka i niestety będą konsekwencje - mówił Piotr Kozłowski.

Statystyki wskazują, że na 10 zgłoszeń 7 z nich jest anonimowych. Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego mówili, że podobną akcję, jak na terenie gminy Jeziora Wielkie, przeprowadzili niedawno w powiecie tucholskim.

- Spotkaliśmy się z 6.000 dzieci i młodzieży. Tam również był problem z fałszywymi zgłoszeniami. Na 10 telefonów tylko 2 powinny tam trafić. A po akcji stało się tak, że 7 telefonów jest prawidłowych, a 3 fałszywe. Dlatego będziemy do was przyjeżdżać i was edukować - powiedział Piotr Kozłowski. Przy okazji obyła się również pogadanka z dzielnicowym PP w Jeziorach Wielkich mł. asp. Adrianem Skoniecznym na temat dopalaczy.

Koordynatorem cyklu spotkań była podinspektor ds. obronności, spraw wojskowych i ppoż. Urzędu Gminy w Jeziorach Wielkich Maria Żuchowska.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Paweł Lachowicz, 5 IV 2019

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.