Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Teleopieka domowa to forma wsparcia opiekuńczego skierowana do niesamodzielnych osób starszych fot. Justyna Kulpińska

Usługa teleopieki dedykowana jest głównie osobom starszym, niesamodzielnym oraz przewlekle chorym. Jak informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu, w bieżącym roku do mieszkańców niemal 80 gmin należących do województwa kujawsko-pomorskiego trafi 3.000 bransoletek życia. Niepozornie wyglądające urządzenie jest w stanie uratować ludzkie życie i co ważne - dać poczucie bezpieczeństwa. Współpraca została zaproponowana wszystkim samorządom lokalnym.

Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych - podkreślał marszałek Piotr Całbecki. Aktualnie w pilotażowym programie teleopieki domowej bierze udział 210 osób z regionu, jednak ze względu na rosnące potrzeby i zainteresowanie koordynator projektu, czyli marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, pracuje nad rozszerzeniem oferty.

Teleopieka jest usługą z zakresu telemedycyny, świadczoną na odległość, dzięki mobilnym urządzeniom służącym do natychmiastowego przywoływania pomocy oraz działającemu przez 24 godziny na dobę centrum operacyjnemu. Jest swego rodzaju monitoringiem osób pozostających samotnie w domu, które z różnych względów potrzebują nieustannego nadzoru. Posiadacz bransoletki może wcisnąć alarmujący przycisk SOS, w momencie gdy poczuje, że coś złego dzieje się z jego zdrowiem.

Osiemdziesięcioletnia pani Halina jest jedną z osób objętych programem na obecnym etapie. Mieszka sama. We wrześniu poczuła się nagle bardzo źle i wcisnęła przycisk SOS na swojej bransoletce. Pracownik telecentrum operacyjnego przeprowadził z nią krótki fachowy wywiad, uzyskane informacje zestawił z danymi o zdrowiu pani Haliny, znajdującymi się w zasobach systemu – i natychmiast podjął decyzję o wezwaniu pogotowania ratunkowego. Z rozpoznaniem udaru mózgu pacjentkę odwieziono do szpitala. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej skutki udaru zredukowano do minimum i szybko mogła wrócić do domu - opisuje rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego, Beata Krzemińska. 

W tym roku Urząd Marszałkowski rozda aż 3.000 urządzeń. Trafią one do osób mieszkających na terenie gmin i miast, które zadeklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu. Realizatorami programu w powiecie mogileńskim są: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeziorach Wielkich, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mogilnie oraz  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzelnie Zainteresowani mogą zgłaszać się z pytaniami bezpośrednio do realizatorów.

Uzupełnieniem będzie wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Takie osoby będą wspierać seniorów w nauce obsługi bransoletek oraz pomagać w robieniu zakupów i porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych - dodaje Beata Krzemińska.

Justyna Kulpińska, 30 III 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.