Młodzi mieszkańcy sołectwa zaprezentowali zebranym obrzęd dożynkowy
fot. Magdalena Lachowicz
W słoneczną i bardzo ciepłą niedzielę 12 września odbyły się parafialne i zarazem wiejskie dożynki, które oficjalnie zakończyły okres żniw. Tego dnia zebrane plony świętowały wioski należące do parafii w Ostrowie (gm. Strzelno), czyli Ostrowo. Ciencisko, Bielsko, Zbytowo i Przyjezierze.
Gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Ciencisko. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła poranna Msza Święta sprawowana w kościele parafialnym w Ostrowie. Przyniesione do świątyni wieńce zostały wykonane przez mieszkańców poszczególnych sołectw.
Część artystyczna dożynek odbyła się natomiast po południu w świetlicy wiejskiej w Ciencisku. Jak wiejska tradycja nakazuje podczas uroczystości nie zabrakło wypieczonych z tegorocznych ziaren zbóż chleba. Podczas dożynkowego świętowania wręczone zostały listy gratulacyjne dla szczególnie wyróżniających się rolników z sołectwa Ciencisko. Część artystyczną wypełnił występ młodych mieszkańców sołectwa. Z zaciekawieniem i podziwem publiczność wysłuchała tradycyjnego obrzędu dożynkowego oraz przyśpiewek ludowych. Dożynki zakończyły się wspólną zabawą taneczną.
Szczegóły w papierowym wydaniu Pałuk i Ziemi Mogileńskiej. Zdjęcia w naszej internetowej galerii.
Magdalena Lachowicz, 15 IX 2010
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze