Reklama

W Trzemesznie sploty tradycji haftem połączyły pokolenia

Nieśmiałe uśmiechy. Niepewnie przekraczane progu Dziennego Domu Senior +. A później więź, która wytworzyła się między uczestnikami międzypokoleniowych spotkań. W sobotę, 22 listopada w ramach Trzemeszeńskiego Centrum Wsparcia Rodziny w murach Dziennego Domu Senior + odbyło się kolejne spotkanie. Pierwsze miało miejsce w październiku. Uczestnicy poświęcili wówczas czas gwarze. Poznali i tę młodzieżową, i tę regionalną. W listopadzie zwieńczeniem były autorsko wyszyte fartuszki kuchenne.

HAFTEM ŁĄCZYLI POKOLENIA

Sobotnie spotkanie nosiło nazwę Sploty tradycji – haftem łączymy pokolenia. Pojawiło się na nim kilkadziesiąt osób. Byli to uczniowie ze szkół podstawowych, średniej, a także dorośli seniorzy. Od początku czuć było wzajemną serdeczność. Uśmiechy pojawiały się na twarzach odbiorców z każdym kolejnym zadaniem. Prowadzącymi były Justyna Kubalewska oraz Magdalena Bojanowska-Ciesielska.

Sobotnia aktywność rozpoczęła się od rozgrzewki dłoni. Młodzież i dorośli zaczęli od zabawy Marto, Marto, pozwalającej rozruszać palce. Dużym wyzwaniem okazało się unoszenie wykałaczek/markerów palcami. Formą integracji była aktywność z wykorzystaniem miotły. Kreatywność uczestników w wymyślaniu zadań nie miała granic.

Reklama

HAFTOWALI FARTUSZKI KUCHENNE

Głównym tematem zajęć był haft. Zanim doszło do prac praktycznych, obecni poznali narzędzia, które są niezbędne do tego zadania. Dowiedzieli się, co to tamborek, igły z dużym oczkiem, mulina, materiał bawełniany lub lniany/kanwa. Justyna Kubalewska przybliżyła sposoby haftowania. Młodzież i seniorzy poznali: fastrygę, stębnówkę, ścieg francuski, ścieg margaretkowy. Zobaczyli jak wygląda plecione koło (róża), rybie ości (liście). Dzięki przygotowanej prezentacji obejrzeli zdjęcia, na których wykorzystano je, aby ozdobić elementy codziennego stroju. Seniorki pokazały prace wykonane haftem krzyżykowym.

Reklama

Każdy z uczestników międzypokoleniowego spotkania wybrał fartuszek. Na stole pojawił się białe, niebieskie i czarne materiały. Wzór można było odrysować lub narysować odręcznie. Talenty i precyzja wykonania zachwycały. Nadszedł czas na haftowanie. Ozdobione stroje zostaną wykorzystane w czasie grudniowego spotkania 20 grudnia. Wówczas uczestnicy spotkania będą wypiekali świąteczne pierniczki.

NASTĘPNE MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA

Kolejne spotkania w ramach Klubu Rodzinnego zostały zaplanowane na:

* 20 grudnia - wszyscy poznają tradycyjne przepisy na pierniki seniorów, a efektem ich prac będzie miejska niespodzianka,

Reklama

* 10 stycznia - będą wykonywać zdjęcia z podanym tematem, a później edytować je w programie Canva, seniorzy poznają także młodzieżowe memy,

* 21 lutego - uczestnicy wykonają własny film animowany z kadrów wykonanych na papierze,

* 7 marca - warsztaty fryzur z TikToka, prezentacja efektów półrocznej pracy oraz świętowanie w gronie bliskich i znajomych.

Oprócz tego, w Trzemeszeńskim Centrum Wsparcia Rodziny odbywają się indywidualne konsultacje psychologiczne dla rodziców i dzieci w wieku od 4 do 18 lat, Akademia Rodzica, Akademia Sensoryki, Akademia Kreatywnego Dziecka. Zapisy w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej lub pod nr telefonu 667 707 812.

Reklama

Paulina Kwiatkowska

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/11/2025 18:45
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo palukimogilno.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości