Mający ponad 100-letnią tradycję strzeleński Chór Harmonia pod dyrygenturą Eweliny Boesche-Kopczyńskiej od 23 do 29 sierpnia przebywa w Chorwacji, gdzie uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu "Chorus Inside".
Wyjazd chórzystów autokarem sprzed strzeleńskiej bazyliki nastąpił 22 sierpnia. Żegnały ich rodziny, władze miasta oraz proboszcz strzeleńskiej parafii. Do Chorwacji dotarli dzień później. Jednak festiwal rozpoczął się trzeciego dnia ich pobytu. Wtedy przez Rovinj przeszła parada chórów, której trasa kończyła się przy kościele pw. św. Eufemii. W świątyni odbył się krótki koncert.
Natomiast w poniedziałek 26 sierpnia odbyły się przesłuchania konkursowe. Strzeleńska Harmonia konkurowała z chórami z całego świata, między innymi z Tajwanu, Brazylii, Węgier, Rumunii, Włoch i Gruzji. Przesłuchania odbywały się w Teatrze Miejskim w PazinieIch. Ich występ oczarował komisję konkursową w składzie: Pasquale Trucit (Włochy) - przewodniczący, Dariusz Dyczewski (Polska), Denis Modrušan (Chorwacja), która przyznała strzeleńskim chórzystom w kategorii chóry mieszane dwie nagrody. W kategorii utworów sakralnych Harmonia zdobyła pierwszą nagrodę, czyli złoty dyplom, a kategorii utworów ludowych drugą nagrodę, czyli srebrny dyplom.
W każdej kategorii chór wykonał po trzy utwory. - Szczęście nie do opisania. Dziękujemy za wszystkie słowa wsparcia, pomoc, życzliwość, za kibicowanie. Dziękujemy za dobre myśli i za to, że jesteście. Dziękujemy za dofinansowanie, bez którego nie moglibyśmy odnieść takiego sukcesu. Jesteśmy dumni, że mogliśmy reprezentować nasze miasto i region w Chorwacji między chórami z całego świata - powiedzieli strzeleńscy chórzyści. W środę 28 sierpnia chórzyści udali się do Wenecji, gdzie koncertem w kościele Chiesa San Moisé zakończyli udział w festiwalu.
Udział strzeleńskiej Harmonii w festiwalu w Chorwacji odbył się dzięki wsparciu finansowym ze środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, członka zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Dariusza Kurzawy oraz Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, burmistrza Dariusza Chudzińskiego i Rady Miejskiej, którzy sfinansowali koszt autokaru, Remigiusza Koprowskiego, który dofinansował wyjazd chórzystów. Wsparcie i techniczną pomoc przy organizacji wyjazdu zapewnił dyrektor strzeleńskiego Domu Kultury Paweł Gębala. - Dziękujemy za pomoc w spełnianiu marzeń - dodali chórzyści.
Magdalena Lachowicz
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze