Fundacja "Kierunek Kultura" z siedzibą w Trzemesznie podjęła działania mające na celu upamiętnienia ks. bp. Michała Kościeszy Kosmowskiego. Za cztery miesiące, 11 października przypada 220. rocznica śmierci opata, 29 września 2025 roku przypada 300. rocznica jego urodzin, natomiast w maju 2026 roku przypada jubileusz 250. rocznicy utworzenia szkoły średniej w Trzemesznie.
Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 3 października ubiegłego roku zawiązał się społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów 300. rocznicy urodzin ks. bp. Michała Kościeszy Kosmowskiego. Przybliżona została wówczas postać biskupa oraz odbyła się prezentacja celów i proponowanych działań Komitetu. Postać opata Kosmowskiego, jak mówił podczas spotkania prezes Zarządu Fundacji Kierunek Kultura Dariusz Leśniewski, miała fundamentalne znaczenie dla rozwoju Trzemeszna w II połowie XVIII w. Budynki wzniesione z jego inicjatywy oraz wytyczony wówczas układ miasta służą mieszkańcom Trzemeszna w większości do dziś. Z tego powodu, jak podkreślał jego postać zasługuje na upamiętnienie.

Fundacją "Kierunek Kultura" kieruje Dariusz Leśniewski fot. Magdalena Lachowicz
W obecnym roku oraz przyszłych latach przypadają trzy rocznice związane z opatem ks. bp. dr. Michałem Kościeszą Kosmowskim (1725-1804), Wielkim Budowniczym Trzemeszna, donatorze, wizjonerze, zasłużonym dla miasta, okolicy i dla regionu: przypadająca 11 października 220. rocznica jego śmierci; 2 września 2025 roku - 300. rocznica jego urodzin; a na przełomie maja i czerwca 2026 roku 250. rocznica utworzenia szkoły średniej Kolegium Trzemeszeńskiego.
- Wspierając przygotowania Społecznego Komitetu Obchodów 300. Rocznicy Urodzin Opata Kanoników Regularnych w Trzemesznie do wspomnianych rocznic oraz działania promocyjne miejskich przewodników turystycznych, Fundacja Kierunek Kultura przygotowała materiały promocyjne w postaci okolicznościowych pocztówek - mówi Dariusz Leśniewski. Przedstawiają one wizerunek opata Kosmowskiego z epitafium wykonanego ręką rzeźbiarza Michała Cieleckiego, znajdującego się w Bazylice pw. WNMP w Trzemesznie oraz jego dwa największe dzieła - Alumnat, według fotografii wykonanej przed 1914 r. przez Juliusa Kohte oraz kościół poklasztorny w Trzemesznie z około 1927 roku za fotografią autorstwa L. Szypera.

Okolicznościowe pocztówki upamiętniające opata Kosmowskiego wydane przez Fundację "Kierunek Kultura" fot. Dariusz Leśniewski
Fundacja Kierunek Kultura, jak poinformował nas Dariusz Leśniewski, będzie nieodpłatnie kolportować w tym roku pocztówki podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację na terenie miasta i gminy Trzemeszno, w szczególności wydarzeń związanych z opatem Kosmowskim. Część pocztówek Fundacja przekaże bezpłatnie Społecznemu Komitetowi Obchodów 300. Rocznicy Urodzin Opata Kanoników Regularnych w Trzemesznie oraz Urzędowi Miejskiemu w Trzemesznie z przeznaczeniem na wsparcie wydarzeń animowanych przez miejskich przewodników turystycznych.
Materiały nieodpłatnie mogą otrzymać również mieszkańcy miasta i gminy Trzemeszno w trakcie dyżurów Fundacji w jej siedzibie przy ul. Gen. H. Dąbrowskiego 37 w Trzemesznie, w każdą środę w czerwcu i w lipcu w godz. 19.00-21.00.
Nakład każdego wzoru pocztówek wynosi 600 sztuk. Jeżeli nakład nie wyczerpie się w 2024 roku, wówczas dystrybucja będzie kontynuowana podczas kolejnych rocznic w 2025 i 2026 roku.
Pocztówki powstały w ramach projektu Wspieramy rocznice opata CRL ks. bp dr. Michała Kosmowskiego, współfinansowanego przez Gminę Trzemeszno w ramach konkursu Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Magdalena Lachowicz
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze