Rondo, przebudowa, GDDKiA, starosta, bezpieczeństwo, skrzyżowanie
Przebudują skrzyżowanie w Chabsku
W siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w tej sprawie interweniował starosta mogileński Tomasz Barczak. Dwa razy w ubiegłym roku na wniosek mieszkańców i radnego Wojciecha Barana pisma do właściciela drogi wysyłał także poseł Krzysztof Brejza.
Na sesji Rady Powiatu 30 grudnia powróciła wielokrotnie poruszana w poprzedniej kadencji sprawa bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu drogi powiatowej w Chabsku z drogą krajową nr 15. Radny Wojciech Baran pytał o dokumentację projektową, dociekając czy za sprawę zabierze się Starostwo Powiatowe, czy należy czekać na kroki podjęte przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Radny Baran zwracał się już wcześniej w tej sprawie do posła Krzysztofa Brejzy.
Starosta mogileński Tomasz Barczak mówił, że zostało wysłane pismo do dyrekcji dróg krajowych i w miejscu tego skrzyżowania zostały postawione podświetlone znaki, jeden z ograniczeniem prędkości do 70 km/h, a drugi z zakazem wyprzedzania. Jeżeli chodziło o samą przebudowę skrzyżowania, starosta mówił, że GDDKiA woli robić to na własną rękę. Jak powiedział, do Starostwa Powiatowego dotarło pismo od dyrekcji GDDKiA z informacją, że przebudowa skrzyżowania w Chabsku jest w planie 2015 r.
Sprawą od roku interesował się poseł Brejza. W ubiegłym roku wysłał do GDDKiA dwie interwencje, w lutym oraz 30 grudnia. Dyrektor biura poselskiego Magdalena Łośko informuje, że ta druga interwencja była na wniosek grupy mieszkańców oraz radnego powiatu mogileńskiego Wojciecha Barana.
Na skrzyżowaniu szczególnie kłopotliwy jest zjazd z drogi krajowej dla kierowców poruszających się od strony Gniezna w kierunku Mogilna. Poseł argumentował to tak, że przebudowa skrzyżowania pomogłaby w poprawie bezpieczeństwa na wskazanym odcinku drogi krajowej oraz zwiększyłaby płynność ruchu. Jeśli chodziło o pierwszą interwencję, która miała miejsce w lutym 2014 r., poseł Brejza wystąpił do dyrektora GDDKiA w Bydgoszczy z propozycją utworzenia w tym miejscu ronda lub wydzielenia lewoskrętu dla pojazdów jadących od strony Gniezna. Wówczas dyrektor GDDKiA zapewniał, iż przebudowa wspomnianego skrzyżowania odbędzie się w ramach działań inwestycyjnych Programu Redukcji Liczby Ofiar Śmiertelnych. Szczegółowe rozwiązania projektowe mieszkańcy mają poznać na etapie przygotowania dokumentacji projektowej.
Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1195 (1/2015)
Przejdź do forum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze