Reklama

Strzecha w nowych układach tanecznych

22 czerwca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie odbył się koncert z cyklu "Lato z Folklorem". Z zupełnie nowym programem zaprezentowali się tancerze ze wszystkich czterech grup wiekowych od 6 do 20 lat Zespołu Pieśni i Tańca "Strzecha".

Zespół Pieśni i Tańca Strzecha, to zespół folklorystyczny, który powstał w 1970 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Trzemesznie. Obecnie działa w trzemeszeńskim Domu Kultury Zespół w swoich szeregach skupia dzieci i młodzież z miasta i gminy Trzemeszno od 6 do 20 roku życia.

Grupa najstarsza i średnia zaprezentowały nowy program "Górale Żywieccy" fot. Magdalena Lachowicz

Najmłodsze dzieci tańczą tańce wielkopolskie w formie zabawowej, a grupa starsza posiada w swoim repertuarze programy tańców i przyśpiewek ludowych z Wielkopolski, Kurpiów, Rzeszowa, Kaszub i Kujaw. Młodzież tańczy również polskie tance narodowe, w tym Mazura, Poloneza, Krakowiaka, Oberka, Kujawiaka.

Reklama

Do każdego prezentowanego programu członkowie zespołu występowali w odpowiednich do danego tematu strojach fot. Magdalena Lachowicz

Strzecha jest laureatem wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych na terenie kraju. Koncertowała również zagranicą między innymi w Rumunii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Węgrzech, Łotwie, Ukrainie, Czechach, Bułgarii, Macedonii oraz Włoszech. Kierownikiem i zarazem instruktorem zespołu jest dyrektor trzemeszeńskiego Domu Kultury Mariusz Zieliński.

Pokazy taneczne nagradzane były gromkimi brawami fot. Magdalena Lachowicz

Reklama

Podczas sobotniego koncertu zaprezentowały się wszystkie grupy taneczne wchodzące w skład Strzechy. Wśród prezentowanych tańców były zupełnie nowe układy taneczne oraz przyśpiewki ludowe.

Podczas koncertu wystąpiły wszystkie grupy działające w zespole fot. Magdalena Lachowicz

Grupa najmłodsza zatańczyła Krakowiaka i Poleczkę. Grupa młodsza taniec kaszubski, a grupa średnia taniec kurpiowski. Natomiast najstarsi tancerze zaprezentowali taniec rodem z Rzeszowa. Podczas występów nie zabrakło przyśpiewek ludowych, w tym Górnicy, Obejrzyjcie wy dziewuchy oraz Łowickie chłopoki. Na zakończenie dwie grupy, najstarsza i średnia zaprezentowały wspólnie program Górale Żywieccy. Występy zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami.

Reklama

Zespół zaprezentował przyśpiewki ludowe fot. Magdalena Lachowicz 

Organizatorem koncertu byli Dom Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca Strzecha.

Magdalena Lachowicz

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2024 06:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości