W dniach 29 września - 3 października odbyła się ogólnopolska inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej - "Tydzień o Przeciwdziałaniu Przemocy Rówieśniczej". W szkołach i placówkach oświatowych odbywały się działania profilaktyczne związane z relacjami wśród rówieśników. Działania miały na celu kształtowanie postaw opartych na szacunku, empatii i współpracy wśród uczniów i całej społeczności szkolnej.
1 października, w ramach trwającego Tygodnia Działań Przeciwko Przemocy Rówieśniczej uczennice z klasy I Liceum Ogólnokształcącego o kierunku psychologicznym przy Zespole Szkół w Mogilnie uczestniczyły w rozprawie oraz w spotkaniach z pracownikami sądu.
Podczas spotkania z prezeską Sądu Rejonowego w Mogilnie Justyną Mazurek-Lisiecką młodzież usłyszała o rodzajach przemocy oraz aspektach prawnych dotyczących konsekwencji i kar, jakie stosowane są w sprawach sądowych w związku z przemocą rówieśniczą. Ciekawym doświadczeniem dla uczennic było uczestnictwo w rozprawie karnej, gdzie jako publiczność uczennice obserwowały przesłuchania świadków w sprawie dotyczącej wypadku samochodowego i zapoznały się z pracą sędziego prowadzącego rozprawę. Podczas wizyty w Sądzie uczennice miały okazję zobaczyć tzw. pokój zatrzymań i niebieski pokój, czyli pomieszczenia do przesłuchań osób na przykład po doświadczeniu przemocy.
W tajniki pracy Sądu uczniów wprowadzili sędziowie: Beata Szymańska - przewodnicząca II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Mogilnie, Justyna Mazurek-Lisiecka - prezeska Sądu Rejonowego w Mogilnie oraz sędzia Sądu Rejonowego II Wydziału Karnego Jarosław Opasiński, którzy podzielili się z młodzieżą swoimi doświadczeniami. .
Opiekunami młodzieży były: psycholog Małgorzata Król i pedagog szkolna Iwona Ciesielska.
Magdalena Lachowicz
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze