W sobotę 12 kwietnia, w Domu Kultury i Strażaka w Orchowie odbył się doroczny jarmark wielkanocny. Zgromadził nie tylko mieszkańców gminy Orchowa, ale także odwiedzających z okolicznych gmin. Były występy artystyczne, wiosenny pokaz mody oraz zabawy z wielkanocnym zajączkiem. Zwieńczeniem jarmarku były wielkanocne warsztaty malowania pisanek woskiem pszczelim.
Przez salę orchowskiego Domu Kultury przewinęło się kilkadziesiąt osób, które mogły zakupić ozdoby świąteczne oraz posmakować tradycyjnych potraw wielkanocnych, a także obejrzeć ciekawe występy artystyczne o tematyce świątecznej.

Na stołach zagościły tez świąteczne potrawy. Na zdjęciu KGW Bielsko fot. Paweł Lachowicz
Działające na terenie gminy Koła Gospodyń Wiejskich Kanwa z Orchowa, Bielska, Słowikowa, Stowarzyszenie Po prostu MY z Orchowa, Środowiskowy Dom Samopomocy ze Słowikowa, Dom Pomocy Społecznej ze Skubarczewa, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Orchowa oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny ze Słowikowa, twórczyni ludowa Grażyna Kasza ze Strzelna wystawili ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne oraz świąteczne stoły pełne tradycyjnych potraw i wypieków wielkanocnych.

Zebrani mogli zakupić różnego rodzaju świąteczne ozdoby i kolorowe kwiaty fot. Paweł Lachowicz
Wśród licznych ozdób wielkanocnych zebrani mogli zakupić różnego rodzaju koszyczki z jajeczkami, barankami, zajączkami, czy palmami. Królowały kolory wiosny i ręcznie robione wiosenne kwiaty. Podczas zwiedzania zaprezentowały się lokalne zespoły muzyczne oraz młodzi artyści z miejscowych szkół. Jako pierwsze na scenie rozpoczynając jarmark z wiosenna melodią wystąpiły Gabriela Chwacińska i Urszula Nalazek. Następnie przedszkolaki ze Słowikowa zaprezentowały program Koncert na zielonej łące.

Wiosenny pokaz mody fot. Paweł Lachowicz
Po pierwszej części występów artystycznych rozpoczęły się zabawy dla dzieci z zajączkiem wielkanocnym. W dalszej części zaprezentowała się grupa taneczna ze szkoły w Orchowie. Odbył się także wiosenny pokaz mody, a Natalia Kustra wystąpiła ze swoimi akustycznymi melodiami. Po niej na scenie ponownie pojawiły się przedszkolaki ze Słowikowa, tym razem w spektaklu Pomocnicy Pani Wiosny. Po nich dzieci z przedszkola w Orchowie zaprezentowały przedstawienie Roztańczone zajączki. Natomiast uczniowie szkoły w Różannie zatańczyły krakowiaka. Widowiskowym był pokaz taneczny Zespołu Strzecha z Trzemeszna, który wystąpił w strojach łowickich.

Przedszkolaki ze Słowikowa w spektaklu "Pomocnicy Pani Wiosny" fot. Paweł Lachowicz
Na uczestników zarówno tych dużych, jak i małych czekały też dodatkowe atrakcje, wśród nich zabawy zespołowe dla dzieci, poszukiwanie jajek wraz z zajączkiem wielkanocnym, czy też pokaz strojów ludowych. Animacje prowadziły animatorki z firmy Takie akcje animacje na czele z Katarzyną Jabłońską.

Jedną z atrakcji dla najmłodszych były zabawy z wielkanocnym zajączkiem fot. Paweł Lachowicz
Na zakończenie jarmarku przy śpiewie znanych wiosennych utworów odbyły się wielkanocne warsztaty malowania pisanek woskiem pszczelim, które poprowadziła twórczyni ludowa Grażyna Kasza ze Strzelna, która przybyła w stroju kujawskim.

Wśród licznych ozdób wielkanocnych zebrani mogli zakupić różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze, haftowane obrazy, koszyczki z jajeczkami, barankami, zajączkami, czy palmami. Królowały kolory wiosny i ręcznie robione wiosenne kwiaty fot. Paweł Lachowicz
Organizatorami jarmarku była Biblioteka Publiczna Gminy Orchowo we współpracy z sołtysem Orchowa Janem Horbińskim i radą sołecką Orchowa.
Paweł Lachowicz
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze