16 grudnia w Orchowie odbyła się uroczystość przekazania samochodów pożarniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Orchowie i Słowikowie. Ten dzień zapisze się w historii gminy Orchowo oraz w historii jednostek OSP, jako jeden z najważniejszych pod względem zapewnienia mieszkańcom gminy należytej ochrony przeciwpożarowej.
Uroczystość, którą prowadzili Paulina Szmyt, kierowniczka referatu ds. gospodarki nieruchomościami, obronności i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy w Orchowie oraz druh Piotr Bukowski, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Orchowie, rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości druha Piotra Wędzikowskiego komendantowi powiatowemu PSP w Słupcy nadbryg. Zbigniewowi Rzemyszkiewiczowi i odśpiewaniem hymnu państwowego.

Podczas uroczystości poświęcone zostały dwa wozy bojowe man dla jednostki w Słowikowie i volvo dla jednostki w Orchowie fot. Paweł Lachowicz
Poświęcenia wozów bojowych dokonał proboszcz miejscowej parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza ks. Mariusz Koronowski. Następnie prezes OSP w Orchowie druh Tomasz Rybarczyk i wiceprezes Piotr Wędzikowski przekazali kluczyki do wozu bojowego marki man prezesowi OSP w Słowikowie Waldemarowi Gruszczyńskiemu i naczelnikowi Henrykowi Ogrodowiczowi. W drugiej kolejności nastąpiło przekazanie pojazdu marki volvo dla jednostki OSP w Orchowie. Rodzice chrzestni wozu bojowego wójt Jacek Misztal i inspektor ds. działalności gospodarczej i zamówień publicznych w Urzędzie Gminy w Orchowie Jolanta Lange dokonali przecięcia wstęgi umieszczonej na wozie strażackim, po czym wójt Jacek Misztal nadał imię Jacek dla nowego wozu bojowego. - Działaj sprawnie, gaś skutecznie i rozsławiaj imię Orchowa na całą okolicę - mówił wójt Misztal. Następnie rodzice chrzestni oblali wóz szampanem, po czym dokonali wpisu do księgi pamiątkowej.

Najpierw nowy wóz bojowy volvo otrzymał swoje imię, a następnie przez rodziców chrzestnych Jacka Misztala i Jolantę Lange został oblany szampanem fot. Paweł Lachowicz
Kluczyki do nowego wozu Jacek Misztal, Piotr Wędzikowski i Zbigniew Rzemyszkiewicz przekazali na ręce prezesa OSP w Orchowie Tomasza Rybarczyka, a ten przekazał je kierowcy. Po uroczystym przekazaniu kluczyków odbyła się próba techniczna wozów bojowych. Uruchomione zostały silniki, włączone zostały światła i na 10 sekund zawyły syreny. Na tym zakończyła się pierwsza część uroczystości.
GRAWERTONY, STATUETKI, PODZIĘKOWANIA
Następnie wszyscy zebrani zaproszeni zostali do Domu Kultury i Strażaka na drugą część uroczystości. Tam wręczone zostały okolicznościowe grawertony, statuetki oraz podziękowania dla strażaków szczególnie zaangażowanych w działalność jednostek OSP na terenie gminy.
* Piotr Bukowski wyróżniony został za zaangażowanie i nieoceniony wkład pracy na rzecz rozwoju OSP w Orchowie, a szczególności za inicjatywę utworzenia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej;
* Piotr Wędzikowski za służbę, ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu swoich obowiązków na rzecz rozwoju OSP w Orchowie;
* Tomasz Sucharski za dotychczasową, pełną poświęcenia i bezinteresowności działalność na rzecz rozwoju OSP w Orchowie;
* Maria Łopuch za zaangażowanie i nieustanną gotowość do podejmowania bezinteresownych działań na rzecz rozwoju OSP w Orchowie;
* Wiesław Gruszczyński za zaangażowanie i wieloletni przykład wzorowej i nieustannej służby w jednostce OSP w Słowikowie;
* Henryk Ogrodowicz za zaangażowanie i nieoceniony wkład pracy na rzecz rozwoju OSP w Słowikowie;
* Tomasz Tomczak za wierną i pełną poświęcenia służbę dla całej społeczności lokalnej, a szczególności za nieoceniony wkład pracy na rzecz rozwoju OSP w Bielsku oraz
* Łukasz Przybyszewski za zaangażowanie w niesienie pomocy lokalnej społeczności oraz bezinteresowną pracę na rzecz rozwoju OSP w Bielsku.

Piotr Wędzikowski za wieloletnią służbę na rzecz OSP z rąk wójta Jacka Misztala otrzymał symboliczny topór strażacki fot. Paweł Lachowicz
TOPORKI STRAŻACKIE
Oprócz podziękowań i gratulacji strażacy otrzymali pamiątkowe toporki strażackie. Natomiast prezes OSP w Orchowie Tomasz Rybarczyk od rodziców chrzestnych nowego wozu bojowego otrzymał nóż ratowniczy, na wyposażenie pojazdu. Podczas uroczystości wręczone zostały też pamiątkowe statuetki dla osób wspierających na co dzień działalność jednostek OSP z terenu gminy oraz osób, które służyły pomocą w pozyskaniu nowego samochodu pożarniczego volvo. Takie podziękowania otrzymali wójt, radni gminni, skarbniczka gminy oraz prywatni sponsorzy. Natomiast jednostki OSP w Orchowie i Słowikowie otrzymały z rąk wójta Jacka Misztala okolicznościowe grawertony.
- Jestem przekonany, że korzystając z nowego samochodu będziecie jeszcze bardziej skuteczni w niesieniu pomocy osobom poszkodowanym, jak również w ratowaniu mienia (…) wierzę głęboko, że przekazany dziś samochód ratowniczo-gaśniczy przyniesie korzyść całej społeczności, zwiększając równocześnie możliwości taktyczno-techniczne jednostki OSP Orchowo. Życzę wam licznych sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym, ogromnej satysfakcji z pełnionej funkcji społecznej, a nade wszystko bezpiecznych powrotów z akcji ratunkowych - mówił wójt do strażaków z OSP w Orchowie.

Prezesi jednostek OSP z Orchowa i Słowikowa z rąk wójta Jacka Misztala otrzymali okolicznościowe grawertony fot. Paweł Lachowicz
Natomiast w kierunku strażaków jednostki w Słowikowie wójt powiedział: - Samochód pożarniczy przekazany jednostce OSP w Słowikowie z pewnością usprawni działania strażaków niosących ratunek i pomoc naszej lokalnej społeczności. Niech satysfakcja i duma z dotychczasowych dokonań oraz społeczne poważanie i uznanie towarzyszą wam w codziennej działalności.
JAK POZYSKANO NOWY WÓZ BOJOWY DLA OSP ORCHOWO
Komendant gminny ZOSP RP w Orchowie, druh Piotr Wędzikowski opowiedział historię, jak doszło do pozyskania nowego wozu bojowego dla orchowskiej jednostki. Przypomniał też jak to było z zabezpieczeniem pieniędzy przez wójta i Radę Gminy na zakup wozu. Opowiadał, że w minionym roku na kartach historii gminy zapisały się kluczowe decyzje, które dotyczyły zabezpieczeniu w budżecie gminy Orchowo środków o łącznej wysokości 360.000 zł na zakup samochodów pożarniczych dla jednostki OSP w Bielsku i OSP w Słowikowie.
Dzięki porozumieniu wójta i komendanta PSP w Słupcy o wsparciu finansowym w wysokości 170.000 zł na zakup nowego samochodu dla Państwowej Straży Pożarnej z naszego powiatu, jednostka OSP w Bielsku otrzymała ciężki samochód pożarniczy marki man, co znacznie wpłynęło na mobilność, a przede wszystkim bezpieczeństwo druhów oraz sołectwa Bielsko. Jednostka OSP Bielsko borykała się w tym czasie z problemem związanym z zakupem samochodu, który sprostałby im potrzebom podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Te trudności i brak do pozyskania auta na rynku wtórnym przyniosło jednak pozytywne efekty. Dzięki owocnym rozmowom z wójtem Misztalem, przychylności radnych i wsparciu komendanta powiatowego Zbigniewa Rzemyszkiewicza, posłów z regionu oraz zawartych porozumień na walnych zebraniach w OSP w Orchowie i Słowikowie podjęto ostatecznie decyzję o przekazaniu przez OSP Słowikowo kwoty 170.000 zł na zakup średniego wozu pożarniczego dla jednostki OSP w Orchowie oraz na przekazaniu przez OSP Orchowo w zamian samochodu marki man dla jednostki w Słowikowie.
- Nie były to łatwe decyzje dla naszych samorządowców ze względu na ograniczone środki w budżecie, jak i rosnące praktycznie z tygodnia na tydzień ceny samochodów pożarniczych nasze działania musiały być szybkie i skuteczne. Po sesji Rady Gminy i podjęciu uchwały bardzo ważnej dla nas o zabezpieczeniu środków na zakup samochodu pożarniczego dla jednostki OSP w Orchowie jeszcze w tym samym dniu przystąpiliśmy do opracowania dokumentacji przetargowej - mówił Piotr Wędzikowski.
Zaznaczył, że w staraniach bardzo pomogli orchowskim strażakom druh Piotr Bukowski, który okazał merytoryczną pomoc i zaangażowanie w przedsięwzięcie oraz Jolanta Lange, która dopełniła wszelkich formalności związanych z ogłoszeniem przetargu i pilotowała prawidłowy jego przebieg, aż do rozstrzygnięcia i zawarcia umowy kupna. Niestety okazało się, że kwota z przetargu była wyższa niż ta, która została zaplanowana w budżecie gminy. - Wiedzieliśmy, że nie możemy nadużywać hojności naszych samorządowców i musimy dać coś od siebie. Pokazać, że zasługujemy na to auto i będziemy walczyć, aby pozyskać brakujące środki w wysokości bagatela dla nas na ten czas 60.000 zł. To był czas, kiedy tym razem, to my strażacy potrzebowaliśmy pomocy innych - mówił Piotr Wędzikowski.
Wtedy orchowscy strażacy wyruszyli w teren odwiedzając lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców. Ogłosili też zbiórki zużytego sprzętu RTV i AGD, zbierali złom, zorganizowali zbiórki pod kościołami. Odzew mieszkańców przerósł ich najśmielsze oczekiwanie. Rozdzwoniły się telefony od mieszkańców gminy Orchowo i nie tylko. Każdy chciał pomóc, każdy chciał dać coś od siebie. - Ten przysłowiowy grosik, aby nas wesprzeć. To wy drodzy przedsiębiorcy i mieszkańcy zasłużyliście sobie w dzisiejszym dniu na słowa najwyższego uznania, to wy pomogliście nam w tym, aby dzisiejszy dzień był tak uroczysty. A my strażacy z Orchowa możemy z dumą powiedzieć, że jesteście ojcami tego sukcesu. Bez waszego wsparcia nie byłoby możliwe w pełni sfinansowanie i wyposażenie nowego samochodu pożarniczego - dodał Piotr Wędzikowski.
ZRZUCILI SIĘ NA ZAKUP
Zakup średniego samochodu ratowniczo-pożarniczego marki volvo o napędzie 4x4 dla orchowskiej jednostki ostatecznie wyniósł 1.150.788 zł z czego Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał kwotę 475.000 zł, dotacja budżetowa Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wyniosła 25.000 zł, wkład gminy Orchowo, Ochotniczej Straży Pożarnej w Słowikowie oraz jednostki OSP w Orchowie, to kwota 650.788 zł ,z kolei ze środków uzyskanych podczas zbiórki RTV i RGD, złomu, zbiórki pod kościołami oraz wpłat od darczyńców strażacy mieli możliwość zakupić radiotelefony za kwotę 7.800 zł, belkę oświetleniową dalekosiężną za 8.000 zł, latarki za 4.000 zł oraz oznakowanie auta, które wyniosło 4.700 zł.
- Na koniec chciałbym, powiedzieć słowa w kontekście sesji, podczas której zabezpieczane były środki na zakup wozu bojowego, a które są dla mnie bardzo ważne. A jest to cytat Władysława Bartoszewskiego, który mawiał: „Są rzeczy w życiu, które warto, są w życiu rzeczy, które się opłaca. Nie zawsze to, co warto się opłaca, nie zawsze to co się opłaca warto”. I tak z punktu widzenia ekonomicznego nie opłaca się kupić samochodu za ponad milion zł, który będzie wykorzystany kilka razy w miesiącu, a jego utrzymanie będzie kosztować kilka tysięcy złotych, ale warto wiecie dlaczego? Bo życie ludzkie nie ma ceny - dodał Piotr Wędzikowski.

Uhonorowany również został prezes OSP Orchowo Tomasz Rybarczyk fot. Paweł Lachowicz
Po części oficjalnej, przy kawie i słodkim poczęstunku wszyscy mieli możliwość wysłuchania koncertu kolęd w wykonaniu zespołu Boskie Trio, czyli tercetu z zespołu Boska Paczka prowadzonego przez Barbarę Smółkę.
Paweł Lachowicz
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze