Reklama

Droga do przełożenia dożynek prowadzi przez Berlin

Kwieciszewo, dożynki, termin, zmiana
     Droga do przełożenia dożynek prowadzi przez Berlin
     Wiemy już co miał na myśli burmistrz Leszek Duszyński mówiąc, że termin dożynek gminnych został przełożony z 28 na 21 sierpnia z powodu wielu imprez kulturalno-społecznych zaplanowanych na 28 sierpnia w Kwieciszewie. Pod słowami imprezy kulturalno-społeczne kryła się wycieczka do Berlina, której organizatorką jest Wiesława Kozłowska - szefowa KGW w Kwieciszewie oraz prywatny wyjazd sołtys Kwieciszewa Haliny Gajewicz na wesele.

     Po artykule Chocholi taniec wokół dożynek w końcu ustaliliśmy, z jakich jeszcze powodów dożynki gminne w Kwieciszewie zostały przełożone z niedzieli 28 sierpnia na niedzielę 21 sierpnia. Ale po kolei.
     Przypomnijmy, że 28 stycznia burmistrz Mogilna Leszek Duszyński poinformował publicznie, że tegoroczne gminne dożynki odbędą się 28 sierpnia w Kwieciszewie. Po tej informacji zastanawialiśmy się, z kim ta decyzja w Kwieciszewie była konsultowana. Uspokoiła nas jednak sołtys Kwieciszewa Halina Gajewicz, która mówiła, że o wszystkim wiedziała.
     9 lutego w swoim gabinecie burmistrz Leszek Duszyński spotkał się z sołtys Haliną Gajewicz oraz z przewodniczącą miejscowego KGW Wiesławą Kozłowską. Wtedy ustalono, że termin dożynek zostaje przełożony o tydzień - na 21 sierpnia. Po spotkaniu burmistrz informował publicznie: Zmiana terminu wynika z wielkiej aktywności mieszkańców sołectwa Kwieciszewo. Już wcześniej na przełomie sierpnia i września tego roku zaplanowano wiele imprez kulturalno-społecznych.
     Wtedy już byliśmy pewni. Termin dożynek nie był z nikim wcześniej ustalany przez Leszka Duszyńskiego, bo burmistrz gdyby z kimkolwiek z władz sołectwa rozmawiał, wiedziałby przecież o organizowanych imprezach kulturalno-społecznych. Tym samym nie informowałby o terminie 28 sierpnia.
     O jakie imprezy chodzi próbowaliśmy dowiedzieć się zarówno od sołtys Haliny Gajewicz, jak i szefowej KGW Wiesławy Kozłowskiej. Sołtys tłumaczyła przełożenie dożynek prywatnymi sprawami. - Ja mam zaproszenie na wesele, takie sprawy natury ludzkiej - mówiła sołtys.
     Z kolei szefowa KGW, gdy pierwszy raz z nią rozmawialiśmy w swoich tłumaczeniach kompletnie się pogubiła. - To chyba się wiele rzeczy na to nałożyło, przede wszystkim musiało być to uzgodnione wspólnie, że 21 sierpnia będą dożynki - mówiła najpierw. Gdy reporter zwrócił uwagę, że ma trzy różne wersje powodu, przez jaki dożynki zostały przełożone.
     - My mamy zaplanowane imprezy, ale nie chcę zdradzać, żeby nie poszło w eter Bóg wie co. Po prostu proszę napisać, że ustalony termin jest na 21 po konsultacji, nic więcej nie będę mówiła - powiedziała Wiesława Kozłowska tłumacząc, że nie chce rozsiewać plotek. Gdy reporter dalej nie miał rozwianych wątpliwości i zwrócił uwagę na to Wiesławie Kozłowskiej, ta powiedziała: - To proszę nic nie pisać, żeby było super, że ze względów takich a nie innych będą 21 sierpnia, bo tak pasuje całemu Kwieciszewu.
     Burmistrz Duszyński z kolei z reporterem rozmawiać nie chciał i nawet nie próbował wyjaśnić tej sytuacji.
     Już po artykule poznaliśmy drugi (poza wyjazdem sołtys Gajewicz na wesele), prawdziwy powód przełożenia terminu dożynek. Od jednej z osób zainteresowanych wyjazdem, dowiedzieliśmy się, że 28 sierpnia nie mogło być dożynek, bo jest organizowana w gminie wycieczka do Berlina. We wcześniejszych latach takie wycieczki w gminie organizować miały kółka rolnicze oraz... właśnie szefowa KGW w Kwieciszewie Wiesława Kozłowska (również członkiem prezydium kółek rolniczych w gminie Mogilno).
     Zadzwoniliśmy do prezesa Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Mogilnie Romana Lewandowskiego, aby dowiedzieć się, kto w tym roku jest organizatorem wycieczki do Berlina. - Organizacją zajmuje się pani Wiesława Kozłowska - powiedział Roman Lewandowski.
     Zadzwoniliśmy więc do Wiesławy Kozłowskiej i zapytaliśmy, dlaczego wcześniej zataiła przed nami informację o tym, że 28 sierpnia jest organizowana przez nią wycieczka do Berlina. - Nic więcej panu nie powiem, dziękuje, do widzenia - Wiesława Kozłowska krótko odprawiła reportera z kwitkiem.
     Dotarliśmy do planu wycieczki, przez którą m.in. został przełożony termin gminnych dożynek. Czterodniowa wycieczka (25-28 sierpnia) organizowana jest na trasie Szczecin - Berlin - Wolin. 25 sierpnia uczestnicy wycieczki zwiedzą Szczecin. 26 sierpnia o 7:00 planowany jest już wyjazd do Berlina i tam właśnie cały dzień spędzą uczestnicy wycieczki. Dnia trzeciego Wiesława Kozłowska z resztą wycieczki będzie już w Stargardzie (prawdopodobnie Szczecińskim). Ostatniego dnia 28 sierpnia, czyli w dniu kiedy wstępnie planowane były gminne dożynki uczestnicy będą na wyspie Wolin.
     Tym samym, wiemy już co miał na myśli burmistrz Leszek Duszyński publicznie informując o wielkiej aktywności mieszkańców sołectwa Kwieciszewo oraz o zaplanowanych wielu imprezach kulturalno-społecznych.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1255 (9/2016)

Reklama

 

Przejdź do forum.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo palukimogilno.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości