Historyk Maciej Adamski realizuje z młodzieżą Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie projekt Instytutu Pamięci Narodowej "Silni Polską"! 29 kwietnia, w ramach kolejnego etapu konkursu w auli szkolnej odbyło się spotkanie z prof. Wojciechem Stankowskim, synem prof. Antoniego Stankowskiego, nauczyciela historii i geografii w gimnazjum i liceum w latach 1929-1939 i 1948-1950.
Projekt jest ogólnopolską inicjatywą edukacyjną skierowaną do młodzieży, której celem jest rozbudzenie pasji do najnowszej historii Polski oraz budowanie dumy z narodowego dziedzictwa. Projekt IPN, to nie tylko przekazywanie solidnej porcji wiedzy, ale również inspiracja do głębszego zrozumienia i odkrywania własnych korzeni. Uczniowie mają okazję poznać kluczowe wydarzenia i postacie z historii, a także zaangażować się w działania na rzecz popularyzacji zdobytej wiedzy w lokalnych społecznościach.

Ekipa projektowa uczniów trzemeszeńskiego liceum i technikum z liderem projektu, nauczycielem historii Maciejem Adamskim i profesorem Wojciechem Stankowskim fot. Paweł Lachowicz
W konkursie mierzą się zespoły dzieci i młodzieży w wieku 13-19 lat. Każda grupa posiada swojego lidera, gotowego do inspirującej pracy z uczniami. W Trzemesznie liderem grupy jest nauczyciel historii Maciej Adamski, a w skład grupy projektowej wchodzą uczniowie klas II liceum i technikum przy ZSOiZ: Milena Hołoga, Nikola Pietrzak, Bartosz Adamczyk, Radosław Majchrzak, Wiktor Staniszewski, Błażej Tokarczyk, Eryk Wajt i Dominik Woźniak. W trzyetapowej rywalizacji uczestnicy konkursu uczestniczą w serii warsztatów z edukatorami z Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN. Odbywają się terenowe lekcje historii prowadzone przez Macieja Adamskiego oraz organizowane są wydarzenia historyczne, których celem jest zainteresowanie lokalnej społeczności historią regionu.

Gościem spotkania był prof. Wojciech Stankowski fot. Paweł Lachowicz
29 kwietnia w trzemeszeńskim liceum, w ramach projektu zorganizowano dla całej społeczności ciekawe, historyczne spotkanie. - Projekt polega na tym, że młodzież ma poznawać historię Polski po roku 1917. Udało mi się znaleźć kilku kandydatów i chętne osoby, które w projekt się zaangażowały. W pierwszym z trzech etapów to były warsztaty historyczne w siedzibie IPN w Poznaniu na temat między innymi Bitwy pod Monte Cassino, postaci bohaterów z okresu II wojny światowej, zwiedziliśmy też muzeum. Drugi etap polegał na tym, że ja, jako lider projektu przygotowałem zajęcia na trzemeszeńskim cmentarzu, gdzie udało się przeprowadzić je we wszystkich II klasach, w których uczę, czyli prawie dla 90 uczniów. Mieli karty pracy i musieli znajdować informacje na temat różnych bohaterów z Trzemesznem związanych. Trzeci etap polegał na tym, by zorganizować uroczystość, czy wydarzenie dla społeczności lokalnej. Wymyśliliśmy sobie po dyskusjach, że można byłoby zaprosić do nas pana profesora Wojciecha Stankowskiego i zrobić coś trwałego. Wymyśliliśmy, że będzie to stworzenie filmu dokumentalnego, który można pokazać i przekazać potem do innych szkół - mówił Maciej Adamski.

Uczestnicy spotkania zorganizowane w ramach projektu "Silni Polską!" fot. Paweł Lachowicz
Na wtorkowym spotkaniu, tak jak zamierzała grupa projektowa gościł prof. Wojciech Stankowski, syn prof. Antoniego Stankowskiego, nauczyciela historii i geografii w gimnazjum i liceum w latach 1929-1939 i 1948-1950 oraz jego wnuczka, córka pana Wojciecha - prof. dr hab. Agata Stankowska-Balcerzan. Spotkanie odbyło się w związku z finałem konkursu Silni Polską! W trakcie spotkania zaprezentowany został film i wystawa poświęcona prof. Antoniemu Stankowskiemu, który był również żołnierzem września 1939 r., oficerem armii gen. Andersa, a także więźniem sowieckich łagrów. Uroczystość zaszczycili także swoją obecnością burmistrz Trzemeszna Kacper Lipiński, jego zastępca Zygmunt Nowaczyk oraz radni miejscy Hieronim Stopczyński i Dominik Woźniak, a także radny powiatu gnieźnieńskiego Leszek Figaj.

Profesor Wojciech Stankowski w rozmowie z wiceburmistrzem fot. Paweł Lachowicz
Prof. Wojciech Stankowski jest wybitnym naukowcem, geologiem i geografem. Jest też rodowitym trzemesznianinem, w trudnych powojennych latach był uczniem Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Trzemesznie oraz LO w Trzemesznie. Jest autorem wielu książek i podręczników do geografii dla szkół średnich i gimnazjum. W latach 1984-1985 był prorektorem UAM a w latach 1996-1999 oraz 2002-2005 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Geologii UAM. W okresie od 1982 do 1996 roku był członkiem Rady Społecznej przy Metropolicie Poznańskim. Uczestniczył w kilkudziesięciu wyprawach badawczych w Kanadzie, na Islandii, na Spitsbergenie, w Sudanie, w północnej Skandynawii i w Tybecie.

Profesor Wojciech Stankowski z córką prof. dr hab. Agatą Stankowską - Balcerzan w rozmowie z burmistrzem Trzemeszna Kacprem Lipińskim fot. Paweł Lachowicz
Zaprezentowany przez grupę projektową film opowiada o życiu prof. Antoniego Stankowskiego, a do jego realizacji wykorzystano dokumenty z archiwum szkolnego jak i rodzinnego prof. Wojciecha Stankowskiego oraz wspomnienia o ojcu samego profesora. Widzom w szczególności spodobały się animacje przygotowane przez Milenę Hołoga i Nikolę Pietrzak.

Zaprezentowana na wystawie legitymacja Antoniego Stankowskiego z czasów nauczycielskich fot. arch. Wojciecha Stankowskiego
Po pokazie filmu swoimi wrażeniami podzielił się prof. Wojciech Stankowski, który opowiadał też o swoich wojennych i powojennych przeżyciach. Powiedział, że oglądając przygotowany film był bardzo wzruszony. Przywołał też jeden fragment z życia jego ojca, gdy ten uczył w szkole kadetów. - Ojciec uczył tam historii, szukał różnych sposobów, żeby dotrzeć do tych ludzi. Na lekcjach historii czasami trudno jest wpoić młodzieży poszczególne fragmenty działalności i aktywności władców. Ojciec maił kłopoty, żeby przeprowadzić zgrabnie historię Jagiellonów i wymyślił taki wojskowy sposób. Wybrał uczniów, którzy mieli reprezentować poszczególnych władców. Było hasło „Jagiellonowie na start”, uczniowie występowali i po kolei recytowali najważniejsze dokonania poszczególnych władców i w ten sposób wpoił uczniom historyczne aspekty tego czasu. Przeprowadził zupełnie inną lekcję, uczniowie są niezdyscyplinowani, ojciec podenerwowany, widzi przez okno, że idzie jakaś grupa osób bezpośrednio do pomieszczenia, w którym ojciec prowadził lekcję. Zorientował się, że to jakaś komisja edukacyjna ówczesnych władz pedagogicznych na wychodźstwie. Jest przerażony, że akurat trafił na lekcję, która zupełnie się nie układa. I w pewnym momencie przypomina sobie, że ma przecież to hasło „Jagiellonowie na strat”. Komisja weszła, po wszystkich rozmowach wstępnych ojciec mówi, że może zaprezentuje jak uczniowie są przygotowani do przywoływania zdarzeń z historii naszego kraju. Padło hasło „Jagiellonowie na start”, uczniowie się pojawili, każdy recytował po kolei dokonania poszczególnych władców, a komisja była zachwycona tym, jak ta młodzież jest przygotowana do wspominania historii Polski. Niech ten obrazek pokazuje, jak ojciec starał się docierać do młodzieży i z drugiej strony, jakie znajdywał rozwiązania w sytuacjach trudnych - mówił Wojciech Stankowski.

Grono nauczycielskie gimnazjum wraz maturzystami, czerwiec 1931. Antoni Stankowski drugi od lewej. Potem ks. E. Gierczyński, dyr. J. Świerzowicz, K. Czerwiński, J. Jakubowski, S. Baran-Bilewski. Pierwszy z lewej nn. fot. arch. Macieja Adamskiego
Dopełnieniem spotkania była wystawa poświęcona prof. Antoniemu Stankowskiemu. Na wystawie zaprezentowano dokumenty i kilka zdjęć ze zbiorów profesora Wojciecha Stankowskiego. Wiele tych dokumentów, jak mówił Maciej Adamski się nie zachowało, gdyż zawierucha wojenna spowodowała to, że państwo Stankowscy utracili wiele rodzinnych pamiątek.
Nagrodą w projekcie dla zwycięskich zespołów będzie kilkudniowy wyjazd edukacyjny połączony ze zwiedzaniem najważniejszych miejsc związanych z polską historią i kulturą. Finałowy etap konkursu ma odbyć się w Warszawie, z powiatu gnieźnieńskiego, tylko trzemeszeńska placówka jest delegatem.
Paweł Lachowicz
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze