Podczas protestu utworzony ostał łańcuch składający się z blisko 8 tys. ludzi
fot. Magdalena Lachowicz
Przyjezierze, Grabice, protest, granica
Łańcuch ludzi STOP odkrywce
23 sierpnia Stowarzyszenie Eko-Przyjezierze z prezesem Józefem Drzazgowskim oraz sympatycy stowarzyszenia, właściciele domków letniskowych i punktów handlowych w Przyjezierzu przyłączyli się do międzynarodowej akcji protestacyjnej Łańcuch ludzi STOP odkrywce, która odbyła się na granicy polsko-niemieckiej w Grabicach (woj. lubuskie).
Była to wielotysięczna, międzynarodowa akcja solidarnościowa przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych w gminach Gubin i Brody oraz w sąsiednich gminach niemieckich. Akcja jednocześnie miała promować rozwiązania na rzecz przyjaznej ludziom i środowisku energetyki odnawialnej. Podczas demonstracji utworzony został długi na 8 km łańcuch ludzi, mieszkańców zagrożonych terenów i wspierających ich przyjaciół Polski i UE, który połączył Szkołę Podstawową w Grabicach (gm. Gubin) po stronie polskiej z kościołem w Kerkwitz po stronie niemieckiej. W tym pokojowym proteście uczestniczyło w sumie 7.500, które pokazały, że nie ma społecznej zgody na niszczenie gmin, likwidację wsi, kościołów, szkół, dróg i rolnictwa na potrzeby odkrywek w sytuacji, w której można zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce w oparciu o inne źródła energii. Podczas protestu nie zabrakło występów artystycznych. Całej akcji towarzyszył bezpłatny koncert m.in. brytyjskiej grupy muzycznej Asian Dub Foundation oraz polskiego zespołu Jamal, który odbył się na przejściu granicznym w Gubinku.
Szerzej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska lub ePałukach w czwartek, 28 sierpnia. Więcej zdjęć w naszej galerii, a film w zakładce Filmy.
Magdalena Lachowicz, 25 VIII 2014
Przejdź do forum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze