11 powiatów w województwie kujawsko-pomorskim, w tym mogileński, żniński, inowrocławski oraz słupecki w województwie wielkopolskim znajdą się od najbliższej soboty w czerwonej strefie. Podniesione zostaną też obowiązujące teraz obostrzenia. Powiat gnieźnieński, tak jak dotychczas będzie w strefie żółtej.
W czwartek 15 października w skali kraju padł rekord nowych zakażeń koronawirusem. W całej Polsce potwierdzono dzisiaj ponad 8.000 nowych przypadków. W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 od soboty 17 października powiat mogileński i powiat słupecki znajdzie się w czerwonej strefie. Obecnie, jak cały kraj znajdują się w strefie żółtej.
O nowych założeniach w przeciwdziałaniu rozwojowi epidemii mówił dzisiaj na popołudniowej konferencji premier rządu Mateusz Morawiecki. W strefie czerwonej znajdą się od najbliższej soboty 152 powiaty w całym kraju, w tym na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego 11 powiatów ziemskich oraz cztery z pięciu miast na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Włocławek, Toruń. W czerwonej strefie znajdą się m.in. powiaty: mogileński, słupecki (województwo wielkopolskie), nakielski, żniński, inowrocławski, bydgoski. Natomiast położony już w województwie wielkopolskim powiat gnieźnieński, z którym powiat mogileński graniczy, będzie nadal w strefie żółtej.
Zmienią się także obostrzenia obowiązujące w strefach. I tak w strefie czerwonej będzie obowiązywało:
* ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
* od 19 października - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela i inne);
* podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2;
* w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
* w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązywać będą takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
* lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 - 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
* ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
* wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
* w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
* zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
![]() |
| Zasady obowiązujące w strefie czerwonej dotyczą już także powiatu mogileńskiego |
Aktualnie w powiecie mogileńskim potwierdzonych jest 96 przypadków zakażeń koronawirusem, od początku epidemii jest to 129 osób
Marek Holak, 15 X 2020
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze