W miejscu wyciętych drzew ma powstać bardziej bezpieczny i przyjazny petentom, a szczególnie osobom niepełnosprawnym, parking. Zieleń będzie usytuowana bliżej budynku. W miejscu, gdzie obecnie mieści się parking dla osób niepełnosprawnych wybudowane zostanie dojście do hali sportowej.
Od ubiegłego tygodnia do naszej redakcji docierały informacje od mieszkańców, że przed budynkiem Urzędu Gminy w Jeziorach Wielkich zostało wyciętych kilka drzew. Mieszkańcy mówili nam, że pytali radnych, którzy mieli im odpowiedzieć, że o wycince drzew nie zostali przez wójta w ogóle poinformowani. - Wycięli drzewa, żeby sobie parking przed gminą zrobić - usłyszeliśmy od naszego rozmówcy.
![]() |
| Trwają prace wykończeniowe przy elewacji hali sportowej fot. Paweł Lachowicz |
Z uzyskanych przez naszego reportera informacji wynika, że wycięcie drzew związane jest z trwającą termomodernizacją jeziorańskiego ratusza i prowadzoną rewitalizacją terenu wokół niego. W budynku wymieniane są okna, docieplane są ściany i dach. Jednocześnie trwa rewitalizacja otoczenia wokół gminy i pobliskiej budowanej hali sportowej, gdzie układana jest kostka brukowa. Już niebawem kostka brukowa będzie również wymieniona i położna przed budynkiem urzędu.
![]() |
| Rewitalizacji poddawany jest teren przed Urzędem Gminy. W budynku wymieniane są okna, docieplane są ściany i dach fot. Paweł Lachowicz |
Przypomnijmy, że gmina otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę Stacji Uzdatniania Wody w Golejewie. Warunkiem było pobudowanie jej jeszcze w tym roku. W przeciwnym razie dofinansowanie przyznane gminie by przepadło. Niestety gminie nie udało się zrealizować zadania, ale udało się zmienić przyznane dofinansowanie i przeznaczyć je na inne, równie ważne zadania inwestycyjne. - W związku z tym, że te środki trzeba wykorzystać do końca roku, to zmieniliśmy przedmiot wydatku inwestycyjnego. Te środki przeznaczamy na inne zadania, które mieliśmy planowane ze środków własnych, a z kolei Stację Uzdatniania Wody będziemy robić ze środków własnych - powiedziała Jolanta Szydłowska, skarbniczka gminy.
![]() |
| Po rosnących przed jeziorańskim ratuszem świerkach i jodłach pozostały tylko pieńki fot. Paweł Lachowicz |
W ramach otrzymanego dofinansowania gmina przeprowadzi budowę kanalizacji deszczowej wokół budynku Urzędu Gminy oraz hali sportowej. Z tych pieniędzy zostanie także położona kostka brukowa wokół magistratu i hali sportowej oraz rewitalizacja terenu. Projekt zakładał też powstanie nowego parkingu przed Urzędem Gminy, dlatego konieczne stało się wycięcie rosnących przed nim świerków i jodeł. Drzewa te, jak się okazuje, rosły w pasie drogowym drogi powiatowej, więc na zasadzie porozumienia Powiat Mogileński musiał złożyć wniosek do gminy, aby ta mogła wydać pozwolenie na wycinkę powiatowi. Zanim jednak drzewa zostały wycięte została wysłana prośba o opinię do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Gmina otrzymała warunek, aby przedstawić projekt zagospodarowania terenu do RDOŚ. Po jego dostarczeniu RDOŚ automatycznie wydała zgodę na wycinkę drzew, jednak z warunkiem, że gmina w takiej samej ilości wykona nasadzenia w innych miejscach. Nie muszą to być te same gatunki drzew. W miejscu wyciętych drzew ma powstać bardziej bezpieczny i przyjazny petentom, a szczególnie osobom niepełnosprawnym parking. Zieleń będzie usytuowana bliżej budynku. Z kolei w miejscu, gdzie obecnie mieści się parking dla osób niepełnosprawnych, wybudowane zostanie dojście do hali sportowej. Tam również zostaną posadzone drzewa i ulokowane zostaną ławeczki. W ten sposób powstanie mini park, gdzie będą mogli odpocząć mieszkańcy i osoby korzystające z usług Urzędu Gminy, czy pobliskiej biblioteki, a także osoby zmierzające do hali sportowej.
Paweł Lachowicz, 9 XI 2022
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze