Reklama

Strzelno: Kulka - opowieść o pewnej przyjaźni

18 października w Domu Kultury w Strzelnie w ramach ogólnopolskiego programu promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbył się spektakl teatralny "Kulka".

Celem programu Teatr Polska jest ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Pokazy spektakli w ramach programu w Strzelnie potrwają do 30 listopada.

W piątkowe popołudnie sala widowiskowa strzeleńskiego Domu Kultury wypełniła się uczniami szkół podstawowych, przedszkolakami oraz indywidualnymi widzami. Teatr Grzegorz Mazoń i Radosław Kasiukiewicz zaprezentowali czterdziestominutowy spektakl dla dzieci Kulka w reżyserii, dramaturgii, scenografii i choreografii Tomasza Maśląkowskiego.

Reklama

Sztukę teatralną zaprezentowali aktorzy Fundacji "Late. Teatr" Grzegorz Mazoń i Radosław Kasiukiewicz fot. Magdalena Lachowicz

Kulka, to historia pewnej przyjaźni. Historia nieoczywista, bo opowiedziana bez słów, a językiem muzyki, form plastycznych. Jej bohaterami są dwaj muzycy, grający na ukulele. Ich występy, zabawy i wygłupy wydają się beztroskie, a więź silna i trwała. Nadszedł jednak moment, który ich przyjaźń wystawił na próbę. Aktorzy występowali w identycznych kostiumach, a na nosach mieli niebieską i czerwoną kulkę. Tytułowa Kulka w pewnym momencie zastąpiła jednego z bohaterów i stała się ważnym elementem opowiadania. Sztuka odwoływała do kwestii akceptacji odmienności naszych zachowań, innego sposobu rozumienia wolności, czy tez zachowania odpowiedniego dystansu w bezpośrednich kontaktach z drugim człowiekiem.

Reklama

Po spektaklu odbyło się spotkanie widzów z aktorami. Każdy mógł zadawać pytania, a także opowiedzieć, jakie ma odczucia po obejrzeniu sztuki. fot. Magdalena Lachowicz

Ta ciepła i zabawna opowieść o przyjaźni poruszyła serca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Muzyką do spektaklu zajął się Grzegorz Mazoń.

Spektakl obejrzeli uczniowie szkół podstawowych, nauczyciele oraz indywidualni widzowie fot. Magdalena Lachowicz

Po spektaklu odbyło się spotkanie widzów z aktorami. Każdy mógł zadawać pytania, a także opowiedzieć, jakie ma odczucia po obejrzeniu sztuki.

Reklama

Najmłodsi widzowie z aktorami po spektaklu fot. Magdalena Lachowicz

Kolejne spotkanie teatralne w ramach projektu odbędzie się 19 listopada o 19.00. Widzowie obejrzą wtedy spektakl W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej, w reżyserii Anny Gryszkówny. Spektakl przeznaczony jest dla młodzieży powyżej 16 roku życia i dorosłych.

Magdalena Lachowicz

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/10/2024 18:35
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości