Twórczynie ludowe oglądają wykonane przez uczniów ozdoby wielkanocne fot. Magdalena Lachowicz
Wronowy, szkoła, Izba Kujawska, wystawa, Wielkanoc, wiosna
Wielkanocna wystawa w śniegu
Pomimo, że za oknem sypał śnieg i mróz szczypał twarze w Regionalnej Izbie Kujawskiej działającej przy Szkole Podstawowej we Wronowych (gm. Strzelno) można było podziwiać kolorowe pisanki zdobione tradycyjnymi metodami, a także palmy, baranki, koszyczki wielkanocne i inne ozdoby wielkanocne. Wszystko za sprawą zorganizowanej tam III Wronowskiej Wystawy Ozdób Wielkanocno–Wiosennych 2013, która odbyła się we wtorek, 12 marca.
Do udziału w imprezie zaproszono szkoły z terenu gminy Strzelno. Skorzystały tylko 4 placówki, w tym Szkoła Podstawowa w Markowicach, Stodołach, SOSW w Strzelnie oraz Świetlica Profilaktyczno–Wychowawcza dla dzieci i Młodzieży w Strzelnie.
Podczas spotkania odbył się wykład twórczyni ludowej Henryki Derezińskiej. Artystka w bardzo ciekawy sposób opowiadała o tradycjach Świąt Wielkanocnych na Kujawach. Kolejnym elementem wtorkowego spotkania była wizyta kawalerów z Szymborza, którzy opowiedzieli dzieciom o tradycji tzw. Przywołówek Szymborskich oraz specjalnie dla uczestników wtorkowego spotkania kawalerowie zagrali na trąbce jeden z sygnałów granych podczas przywołówek. Na zakończenie wszyscy goście zaproszeni zostali na kawę i tradycyjną wielkanocną babkę. W tym czasie Grażyna Kasza na terenie Izby prowadziła warsztaty rękodzielnicze.
Szerzej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska lub e-Pałukach w czwartek, 14 marca. Więcej zdjęć w naszej galerii.
Magdalena Lachowicz, 14 III 2013
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze