Orchowo
Wyniki kontroli - kłopotem dla radnych
Radny Świtek komentuje, że jest to sprawa polityczna. Radna Stranz gani Pałuki za to, że według niej za wcześnie napisały na ten temat.
REMONT POD KONTROLĄ
W poprzednim numerze Pałuk pisaliśmy o sprawie wyników kontroli komisji rewizyjnej dotyczącej remontu łazienek w budynku szkolnym w Orchowie. Przypomnijmy, że remont ten realizowany był w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Orchowie na ul. Szkolnej na przełomie 2009 r. i 2010 r. Wykonała go firma Mur-Bud z Kownat Kolonii w gminie Wilczyn. Sprawdzenie prawidłowości tego remontu zaczęła jesienią ubiegłego roku komisja rewizyjna poprzedniej kadencji. Po zakończeniu kadencji sprawę przejęła nowa komisja rewizyjna i dokonała kontroli od stycznia do lutego bieżącego roku.
W wyniku kontroli członkowie komisji stwierdzili, że podczas remontu doszło do wielu nieprawidłowości. M.in. zwrócili uwagę, że w dokumentacji brak jest kosztorysu inwestorskiego, remont został przeprowadzony bez zabezpieczenia środków na ten cel w budżecie gminy na 2009 i 2010 r. oraz, że występują różnice w cenach oraz rodzaju zakupionych i zamontowanych materiałów na fakturach i w kosztorysie powykonawczym. Z ustaleniami komisji nie zgodziła się Elżbieta Gonicka, dyrektor ZS-P i odmówiła podpisania protokołu z kontroli.
GAZETA TEŻ WINNA
Co dalej z wynikami kontroli, mają zadecydować radni na dzisiejszej sesji Rady Gminy. Po przebiegu obrad komisji rolnictwa 26 kwietnia widać jednak, że radni będą mieli z tym poważny problem.
Na wtorkowej komisji temat remontu przewidziany był w dwóch punktach porządku obrad. Jeden dotyczył wniosków do protokołu kontroli, a drugi podjęcia uchwały w sprawie złożenia zawiadomienia o podejrzeniu naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orchowie.
Dyskusja na temat remontu zdominowała całe obrady komisji.
Rozpoczęła ją radna Maria Stranz. Komentowała, iż dyrektor ZS-P podlega pod wójta, więc to wójt powinien wyciągnąć konsekwencje w tej sprawie, a nie angażować do tego radnych. Według radnej, za szybko ukazał się artykuł w naszej gazecie na temat remontu łazienek w orchowskiej szkole, gdyż powinien być on opublikowany dopiero, gdy będą znane już końcowe ustalenia dotyczące tego remontu.
SPRAWA POLITYCZNA?
Radni Sebastian Gonicki (syn dyrektor ZS-P) i Ryszard Świtek dociekali, dlaczego kontrola komisji rewizyjnej rozpoczęła się tyle miesięcy po zakończeniu remontu. Radny Świtek komentował, że jest to sprawa polityczna, skoro komisja rewizyjna zajmowała się nią dopiero pod koniec poprzedniej kadencji, tuż przed wyborami.
Z takim zarzutem nie zgodził się radny Bogdan Chmielarczyk, który w poprzedniej kadencji był przewodniczącym komisji rewizyjnej. Wyjaśniał on, że kontrola w szkołach była już wcześniej zaplanowana na czwarty kwartał przez komisję rewizyjną w planie pracy. Dyrektor ZS-P miała 30 dni, żeby ustosunkować się do wątpliwości komisji w sprawie remontu i wykorzystała ten termin maksymalnie, składając pisemne wyjaśnienia na ostatniej sesji poprzedniej kadencji. Były przewodniczący komisji rewizyjnej tłumaczył, że mógł się zapoznać z tym dopiero po sesji, więc sprawę przekazał do dalszego prowadzenia nowej komisji rewizyjnej.
NIE MAJĄ WNIOSKÓW I SIĘ WSTRZYMUJĄ
Gdy dyskusja na ten temat przedłużała się, głos zabrał obecny na obradach komisji rolnictwa przewodniczący komisji rewizyjnej Władysław Jakubowski.
- Przysłuchuję się dyskusji i jako przewodniczący komisji rewizyjnej jestem lekko przestraszony. Robi się mały sąd nad poprzednią komisją rewizyjną, a nie dyskutuje się nad meritum sprawy - komentował Władysław Jakubowski i apelował, by radni zapoznali się dokładnie z materiałami w tej sprawie.
Radni z komisji rolnictwa zakończyli dyskusję nie podejmując jednak żadnych wniosków do protokołu kontroli.
Dość zaskakujący wynik miało głosowanie radnych nad wyrażeniem pozytywnej opinii w sprawie podjęcia uchwały o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orchowie. Nikt nie głosował za pozytywną opinią, nikt też nie głosował przeciwko. 7 radnych wstrzymało się od głosu. Byli to: Michał Szymański, Edward Lewandowski, Andrzej Szymkowiak, Maria Stranz, Sebastian Gonicki, Ryszard Świtek i Stanisław Zawada. Bogdan Piotrowski nie wziął udziału w głosowaniu.
Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1002 (17/2011)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze