Odsłonięcia tabliczki dokonali burmistrz Karol Nawrot oraz najstarsza wnuczka powstańca Stefania Nowakowska. Karol Nawrot wręczył także przedstawicielom rodziny Michała Badyny odpisy uchwały Rady Miejskiej o nadaniu nazwy skwerowi. Otrzymali je: Stefania Nowakowska, Grażyna Wierzbińska, Wiesława Strzelecka, Małgorzata Mądra, Janina Mądra, Michał Badyna, Dorota Górna i Leon Szwarckopf.
Podczas sesji Rady Miejskiej w Mogilnie 24 września 2025 roku, radny Mirosław Leszczyński złożył wniosek o nadanie skwerowi w Kwieciszewie - imienia powstańca wielkopolskiego Michała Badyny. Błyskawicznie, miesiąc później 22 października 2025 roku uchwała o nadaniu nazwy Skwer im. Powstańca Wielkopolskiego Michała Badyny została przez radnych jednogłośnie przegłosowana.
Kim był Michał Badyna (1883-1965). W wielkim skrócie, gdy wybuchła I wojna światowa został wcielony do armii pruskiej. Po powrocie do Kwieciszewa i wybuchu powstania wielkopolskiego utworzył w Kwieciszewie Kompanię Kwieciszewską, nazywaną Oddziałem Badyny, skupił pod sobą około 100 powstańców. Życiorys zamieszczamy poniżej.

Nadanie nazwy skwerowi w Kwieciszewie fot. Marek Holak
W piątek 1 maja, w Kwieciszewie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tabliczki z nazwą skweru. Uroczystość prowadził Mirosław Leszczyński, a poza rodziną Michała Badyny uczestniczyli w niej między innymi: burmistrz Mogilna Karol Nawrot, przedstawiciele OSP w Kwieciszewie prezes Janusz Michałek i wiceprezes Maciej Gajewicz, sołtyska Kwieciszewa Małgorzata Pilarska, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna Mikołaj Kulpa, dyrektorka SP w Kwieciszewie Małgorzata Chudańska-Baran. Treść uchwały odczytał Maciej Gajewicz, a modlitwę odmówił ks. proboszcz kwieciszewskiej parafii Jarosław Słowy.

Odsłonięcie tabliczki z nazwą skweru fot. Marek Holak
Odsłonięcia tabliczki dokonali burmistrz Karol Nawrot oraz najstarsza wnuczka powstańca Stefania Nowakowska. Karol Nawrot wręczył także przedstawicielom rodziny Michała Badyny odpisy uchwały Rady Miejskiej o nadaniu nazwy skwerowi. Otrzymali je: Stefania Nowakowska, Grażyna Wierzbińska, Wiesława Strzelecka, Małgorzata Mądra, Janina Mądra, Michał Badyna, Dorota Górna i Leon Szwarckopf. Z programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Kwieciszewie.
Uczestnicy udali się także na cmentarz w Kwieciszewie, gdzie na grobie Michała Badyny złożyli kwiaty i zapalili znicze. Zakończenie uroczystości miało miejsce w świetlicy w Goryszewie, w rodzinnej atmosferze przy kanapkach, kawie i cieście.
[news1102163]
Marek Holak
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze