Usługa teleopieki dedykowana jest głównie osobom starszym, niesamodzielnym oraz przewlekle chorym. Jak informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu, w bieżącym roku do mieszkańców niemal 80 gmin należących do województwa kujawsko-pomorskiego trafi 3.000 bransoletek życia. Niepozornie wyglądające urządzenie jest w stanie uratować ludzkie życie i co ważne - dać poczucie bezpieczeństwa. Współpraca została zaproponowana wszystkim samorządom lokalnym.
- Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych - podkreślał marszałek Piotr Całbecki. Aktualnie w pilotażowym programie teleopieki domowej bierze udział 210 osób z regionu, jednak ze względu na rosnące potrzeby i zainteresowanie koordynator projektu, czyli marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, pracuje nad rozszerzeniem oferty.
Teleopieka jest usługą z zakresu telemedycyny, świadczoną na odległość, dzięki mobilnym urządzeniom służącym do natychmiastowego przywoływania pomocy oraz działającemu przez 24 godziny na dobę centrum operacyjnemu. Jest swego rodzaju monitoringiem osób pozostających samotnie w domu, które z różnych względów potrzebują nieustannego nadzoru. Posiadacz bransoletki może wcisnąć alarmujący przycisk SOS, w momencie gdy poczuje, że coś złego dzieje się z jego zdrowiem.
- Osiemdziesięcioletnia pani Halina jest jedną z osób objętych programem na obecnym etapie. Mieszka sama. We wrześniu poczuła się nagle bardzo źle i wcisnęła przycisk SOS na swojej bransoletce. Pracownik telecentrum operacyjnego przeprowadził z nią krótki fachowy wywiad, uzyskane informacje zestawił z danymi o zdrowiu pani Haliny, znajdującymi się w zasobach systemu – i natychmiast podjął decyzję o wezwaniu pogotowania ratunkowego. Z rozpoznaniem udaru mózgu pacjentkę odwieziono do szpitala. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej skutki udaru zredukowano do minimum i szybko mogła wrócić do domu - opisuje rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego, Beata Krzemińska.
W tym roku Urząd Marszałkowski rozda aż 3.000 urządzeń. Trafią one do osób mieszkających na terenie gmin i miast, które zadeklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu. Realizatorami programu w powiecie mogileńskim są: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeziorach Wielkich, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mogilnie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzelnie Zainteresowani mogą zgłaszać się z pytaniami bezpośrednio do realizatorów.
- Uzupełnieniem będzie wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Takie osoby będą wspierać seniorów w nauce obsługi bransoletek oraz pomagać w robieniu zakupów i porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych - dodaje Beata Krzemińska.
Justyna Kulpińska, 30 III 2021
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze